logo yeni

× Burada yıllık izin, aylıksız izin, mazeret izni, idari izin, doğum izni, süt izni gibi tüm izinlerle ilgili bilgi paylaşımda bulunabilirsiniz.

İzindeyken Geri Çağrılma

Daha
2 yıl 5 ay önce #7837 yazan bora13
Toplam 30 gün iznim vardı 09.06 tarihinde 12 gün izin aldım normalde 23 ünde işe başlamam gerekiyordu.13.06 tarihinde amir tarafından 16.06 günü işe başlamam yönünde haber aldım(Tamamen keyfiyetle verilmiş bir karar).Bu haber bana yazılı gelmedi sadece telefonda görüştüğüm arkadaşım söyledi.Siteyi inceledim memur bu durumda deri dönmek zorundaymış ama şu ibare var: "Görevine usulüne uygun olarak çağrılan memurun, kabul edilebilir bir mazereti bulunmadığı takdirde, kurumu tarafından belirtilecek süre içerisinde görevine dönmesi gerektiğini düşünmekteyiz."

Soru 1:Görevine usülüne göre çağrılma nedir.

Soru 2: Gitmezsem ne olur.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
Daha
2 yıl 5 ay önce #7839 yazan bora13
Okudum ama bazı sıkıntılar var. Usulüne uygun çağrılır yazmış beni resmi çağıran olmadı .Sadece arkadaşımla görüşürken amir bana söyledi bende sana söylüyorum dedi bu sanırım usu uygun değil ben aramasam bu haberi öğrenemeyecektim.

Daha
2 yıl 5 ay önce - 2 yıl 5 ay önce #7841 yazan papatya
Sayın BORA13,

Yıllık izindeyken, normal durumlarda ancak yazılı olarak göreve çağrılabileceğiniz (keyfi bir sebebe dayanmamalı hizmetlerin işleyişinden kaynaklı zorunluluğa dayanmalı, ancak olağanüstü bir durumun varlığı halinde ise amir tarafında uygun yollarla (mümkünse doğrudan iletişim kurarak) göreve çağırması gerekir.

Ancak anlattığınız olayda böyle durumların olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, istememeniz durumunda göreve başlamak zorunda olmadığınızı düşünüyorum.

Öte yandan, disiplin amirlerinin çeşitli gerekçelerle (hukuksuz bile olsa) memur hakkında disiplin işlemleri başlatması ve disiplin cezası vermesi durumuyla da karşılaşılabildiğinden, konuyu bu yönüyle de değerlendirerek kararınızı vermenizin daha uygun olacağını düşünmekteyim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 5 ay önce yazan papatya.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7848 yazan feylesof
bencede her ihtimali göz önüne alarak amiri arayıp görüşün. sonra disiplin cezası verilse bundan dolayı mahkemeye gitsen iptal ettirebilirsin ama dava vs. ugrasmaktansa aramak daha iyidir.

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?

Daha
2 yıl 5 ay önce #7855 yazan bora13
Yani arkadaşlar buradaki amaç tamamen benim 18 günlük iznimi yakmak geri dönersem yıl sonu kadar benim iznimi kesinlikle vermez kullandığım izinde gider .Zaten daha izin alıyorken tartışmıştık bu izin yüzünden bir evrak imzalatmayı unutmuştum ertesi hafta arkadaşım benim yerime evrağı imzalatınca "Ona söyleyin pazartesi işe başlayacak .Telefon ile arayın."Tarzında cümleler kurmuş.Burada malesef benim hatam dürüst davranıp izin kağıdına İstanbuldaki adresimi yazdım yerine Antalya Aydın vb. yazsaydım beni çağıramazdı.

Şimdi sorum şu beni ararsalar şehir dışında olduğumu söyleyeceğim böyle bir hakkım varmı.İzin dilekçemde İstanbuldaki adres yazıyorsa şehir dışına çıkabilirmiyim.?

Daha
2 yıl 5 ay önce #7859 yazan nazli
Tatillerde ya da izinli iken Şehir dışına çıkmak için amirden izin almayı gerektiren uygulama kaldırıldı. Memur izinli iken şehir dışına çıkabilir. Papatya hanımın verdiği cevapta yazdığı gibi, sizi ancak yazılı olarak çağırması lazım. İzninizin yanması diye bir durum da olmaz, bir şekilde kalan izni kullanırsınız. Ama değişik amir tipleri de yok değil. Ben haber verdim gelmedi deyip hakkınızda işlem yapabilir. Ancak yazılı çağırmadığı için verdiği ceza hukuka uygun düşmez.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7861 yazan bora13
Benimde korkum bu araştırdım çağrılıp göreve başlamama 10 günü geçerse görevden çekilme sayılıyormuş geçmez ise dsiplin hükümleri uygulananiliyormuş.Acaba bana tuzakmı kuruyor anlamış değilim.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7862 yazan nazli
Haklı olabilirsiniz. ama yazılı çağırmadığı sürece disiplin cezası verilmesi ya za çekilmiş sayılmanız hukuken mümkün değildir. Ay başı geldiğinde amir size maaş ödemiyorum derse nasıl bir hukuksuzluk olacaksa ortada, anlattığınız durumda da benzer bir hukuksuzluk olur. Amirinizin bu kadar bilgisiz olabileceğine ihtimal vermek istemiyorum.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7864 yazan metinc
Kişisel kaprisleri ile yöneticilik yapan insanlar var maalesef.

bora13 yazan: Yani arkadaşlar buradaki amaç tamamen benim 18 günlük iznimi yakmak geri dönersem yıl sonu kadar benim iznimi kesinlikle vermez kullandığım izinde gider .Zaten daha izin alıyorken tartışmıştık bu izin yüzünden bir evrak imzalatmayı unutmuştum ertesi hafta arkadaşım benim yerime evrağı imzalatınca "Ona söyleyin pazartesi işe başlayacak .Telefon ile arayın."Tarzında cümleler kurmuş.Burada malesef benim hatam dürüst davranıp izin kağıdına İstanbuldaki adresimi yazdım yerine Antalya Aydın vb. yazsaydım beni çağıramazdı.

Şimdi sorum şu beni ararsalar şehir dışında olduğumu söyleyeceğim böyle bir hakkım varmı.İzin dilekçemde İstanbuldaki adres yazıyorsa şehir dışına çıkabilirmiyim.?

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bora13

Sayfa oluşturma zamanı: 0.363 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.