logo yeni

× Burada yıllık izin, aylıksız izin, mazeret izni, idari izin, doğum izni, süt izni gibi tüm izinlerle ilgili bilgi paylaşımda bulunabilirsiniz.

Nakilde Yıllık İzin ve Rapor Durumu

Daha
1 yıl 11 ay önce #9860 yazan emrah169
Kamuda memur olarak çalışıyorum. Kullanılmayan 27 gün iznim var. Başka bir kuruma atandığımda göreve başlamadan bu 27 günlük iznimi kullanabilir miyim ? 657 sayılı kanun 62. maddedeki 15 günlük başlama süresi bu izinden sonra başlar değil mi ?
Bir de benim sağlık sorunum var ve doktor bu yıllık iznin sonlarına doğru ameliyat tarihi verdi. Bu durumda ameliyattan sonra rapor verildiğinde, göreve başlamak için verilen 15 gün bu raporun bitim tarihinde mi işlemeye başlar ?
Kısaca sormam gerekirse eğer,nakil durumunda göreve başlama yıllık izin ve raporun bitiminde başlar değil mi ? Bu süre zarfında illa göreve başlamam gerekir mi ?
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın arkadaşlar.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 11 ay önce #9867 yazan papatya

emrah169 yazan: Kamuda memur olarak çalışıyorum. Kullanılmayan 27 gün iznim var. Başka bir kuruma atandığımda göreve başlamadan bu 27 günlük iznimi kullanabilir miyim ? 657 sayılı kanun 62. maddedeki 15 günlük başlama süresi bu izinden sonra başlar değil mi ?
Bir de benim sağlık sorunum var ve doktor bu yıllık iznin sonlarına doğru ameliyat tarihi verdi. Bu durumda ameliyattan sonra rapor verildiğinde, göreve başlamak için verilen 15 gün bu raporun bitim tarihinde mi işlemeye başlar ?
Kısaca sormam gerekirse eğer,nakil durumunda göreve başlama yıllık izin ve raporun bitiminde başlar değil mi ? Bu süre zarfında illa göreve başlamam gerekir mi ?
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın arkadaşlar.


Sayın EMRAH169,

Yıllık izninizi alabilmeniz için eski görev yerinizden ayrılmamış ya da yeni görevinize başlamış olmanız gerekecektir. Yıllık izinler, ilgili amirler tarafından verildiğinden, kurumunuzla ilişiğinizi kestikten sonra eski kurumunuzdaki amirlerin size yıllık izin vermesi söz konusu olamayacaktır.

Eski görev yerinizden ayrılmadan yıllık izin kullanmanız amirlerinizin uygun görmesi halinde mümkün olabilecektir (makul gerekçelerle izin talebinizin reddedilmesi de söz konusu olabilir). Yıllık izinde iken hastalık izni kullanmanız da mümkün olabilir.

Yıllık izinde iken ya da hastalık raporu kullandığınız dönemde naklen atama işminin tarafınıza tebliğ edilmesi durumunda, bu izinlerin bitim tarihi itibariyle yeni görevinize başlamanız için gerekli süreler (mehil müddeti) başlamış olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 11 ay önce #9875 yazan emrah169
Çok teşekkür ederim hocam, önemli bir soruydu benim için. Sağolun.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.351 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.