logo yeni

ARAŞTIRMACI 6191

Daha
2 yıl 11 ay önce #4451 yazan Nadir
Sayın editör;
2.derece 2.kademedeyim. Ek göstergem 3000. Bulunduğum teşkilatta Araştırmacılarla ilgili tebliğe istinaden (08/10/2003 tarihli ve 25253 sayılı Resmi Gazete ve 28/09/2005 tarihli ve 25950 sayılı Resmi Gazetedeki tebliğlerde Araştırmacı Kadrosunun Kimlerin emri altında çalıştırılacağı bildiriliyor.) İ.K.Grup Md. ile yaptığımız görüşmede çalışma ve izin konusunda bulunduğumuz grup md.ne bağlı olacağımız sözlü olarak bildirilmişti. Ancak Müdür değişiminde yeni gelen müdür izinleri Md.Yrd.sından alacağımı söyledi.
Ben de İ.K.Grup Md. ye bu durumu dilekçe ile sormadan önce bir danışmak istedim.
1- Tebliğde belirtilen kimlerin emrinde görevlendirileceği meselesi 6191 için de geçerli değil mi?
2- Eğer geçerli ise Grup müdürü yetki devri ile md.yrd.na yönlendirebilir mi? Ayrıca Grup müdür yardımcılığı diye bir kadro yok.
3- Yine ek gösterge belli bir kadro, ünvan ve makama göre artı olarak veriliyor. Md. Yrd.nın ek göstergesi 2200 benim ise 3000. Biz de Md.ler 3000 ek göstergede. Beni kadromun altında bir konuma sokmuş olmuyor mu? 657 deki memur derecesinden aşağı bir kadroda çalıştırılmaz kuralı aynı zamanda ek göstergesi yüksek olan düşük olanın altında çalıştırılamaz anlamı çıkarmaz mı?
Bu konularda haklı isem nasıl bir dilekçe yazmamı tavsiye edersiniz. Saygılarımla

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #4452 yazan papatya
Sayın NADİR,

Kamu çalışanlarının hangi unvanda hangi amir ile ilişkilendirileceği konusu, istisnai bazı hallere münhasır olarak çıkarılmış genel nitelikli düzenlemeler (tebliğ) dışında, kurum içi düzenlemelerle sürdürülmektedir.

Öte yandan, genel ya da özel düzenlemelerle belirlenmiş olan yetkilerin, usulüne göre yapılacak yetki devirleri ile başka makam ya da kişilere bırakılması da mümkündür.

Kurum içinde personelin çalışma ve izin konusundaki bağlılığında, ek göstergelerin bir kıstas olamayacağını düşünmekteyim. Örneğin Daire Başkanı 3000 (yakın zamanda 3600 oldu) ek göstergeli iken emrinde uzman, mühendis gibi unvanlarda görev yapan personel 3600 ek göstergeye sahip olabilmekteydi. Benzer durumlar farklı kadro ve unvanlar için de geçerli olabilir.

Bu çerçevede, kurum içi idari bağlılıklar konusunda yapılan düzenlemelerde açık bir hukuka aykırılık görülmesi durumunda, konunun öncelikle yazı olarak kuruma bildirilmesi, değişiklik olmaması durumunda ise, lüzum görülmesi halinde düzenlemenin iptali için dava açılması yoluna gidilmesi gerekebilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 11 ay önce #4461 yazan Kül Tigin
Ne yazıkki ek gösterge ile hiyerarşik kademeler arasında bir paralellik yada nedensellik bağı bulunmamaktadır. Papatya Hanımında belirttiği gibi bu konunun istisnaları da kamu yönetiminde görülebilmektedir. Buna karşın müdür yardımcısından izin alma durumunuzun belirttiğiniz tebliğlerdeki yapıya uymadığını düşünmekteyim. Buna karşı idari ve yargısal başvuru yollarını kullanabilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 11 ay önce #4466 yazan Nadir
Benim de asıl dayanağım tebliğdeki "kimlerin emrinde" görevlendirileceğinin açık olması.Çeşitli bakanlıkların disiplin amirleri yönetmeliğinde Araştırmacının amiri başkanlıklarda Daire başkanı yazılı idi. Gerçi disiplin yönetmelikleri kalktı ama tebliğ hala geçerli. Ayrıca 657 de 91.Md de "Bunlardan unvanları müdür ve daha üst olanlar ile danışma işlevlerine ilişkin kadrolarda çalışanlar Araştırmacı kadrolarına, diğerleri ise durumlarına uygun kadrolara atanırlar" yazmakta. İ.K.na yazacağım dilekçenin cevabına göre hareket ederiz artık..

Daha
2 yıl 11 ay önce #4467 yazan aslinur
Sayın Nadir

Bildiğiniz gibi Araştırmacı Unvan tanımı yapılan mevzuat 4046 sayılı Kanunun Uygulama Tebliğidir.Burada unvanın hem görev tanımı yapılmış hemde kime bağlı çalışacağı gösterilmiştir.Evet Kanun özelleştirme ile ilgilidir ama Araştırmacı yı yaratan kanundur.Diğer araştırmacılar bundan sonra yayınlanan mevzuatla atandı.Sizler 6191 sayılı kanuna göre ,çeşitli KHK ler ile daha bir çok araştırmacı.

Bu konuda benim nacizane tavsiyem Hem TEBLİĞ hemde SGK nın unvanlar kitabı var. İnternet'te bulabilirsiniz. Her ne kadar sicil Yönetmelikleri kalktı ise de sicil yönetmeliklerine de bakabilirsiniz emsal olması açısından

Daha
2 yıl 11 ay önce #4469 yazan aslinur
Sorununuzla doğrudan ilgili olmak üzere önerim

Hiç bir sorundan bahsetmeksizin İdarenize 6191 sayılı Kanun kapsamında atanmış Araştırmacıyım.

Unvanımın hangi amirler(1 amir,2.amir) ile ilişkilendirildiği hususunda tarafıma bilgi verilmesi talebinde bulunmanızdır.

Zira anlatımınız size üstü kapalı mobbing uygulandığı izlenimini veriyor.

Daha
2 yıl 11 ay önce #4470 yazan Nadir
SGK nın ünvan tablosunda araştırmacı
İŞ/GÖREV TANIM FORMU

KURUM SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
SINIFI Genel İdare Hizmetleri
KADRO UNVANI Araştırmacı (Ö)
BAĞLI OLDUĞU UNVAN Daire Başkanı/İl Müdürü

Sayın Nadir

Bildiğiniz gibi Araştırmacı Unvan tanımı yapılan mevzuat 4046 sayılı Kanunun Uygulama Tebliğidir.Burada unvanın hem görev tanımı yapılmış hemde kime bağlı çalışacağı gösterilmiştir.Evet Kanun özelleştirme ile ilgilidir ama Araştırmacı yı yaratan kanundur.Diğer araştırmacılar bundan sonra yayınlanan mevzuatla atandı.Sizler 6191 sayılı kanuna göre ,çeşitli KHK ler ile daha bir çok araştırmacı.

Bu konuda benim nacizane tavsiyem Hem TEBLİĞ hemde SGK nın unvanlar kitabı var. İnternet'te bulabilirsiniz. Her ne kadar sicil Yönetmelikleri kalktı ise de sicil yönetmeliklerine de bakabilirsiniz emsal olması açısından[/quote]

Daha
2 yıl 11 ay önce #4471 yazan Nadir
Atamamızın ilk yapıldığı aylarda İn.Kaynakları Gr.Md.ne kurum içerisindeki hiyerarşik durumumuzu dilekçe ile sormuştum. Dilekçede tebliğde belirtilen "kimlerin emrinde görevlendirileceğini" de özellikle belirtmiştik. Maksadımız bizi şeften veya müdür yardımcısından izin almaya yada onların altında çalışmaya zorlamamaları içindi. İ.K.Grup Müdürü dilekçeye cevap vermeden önce bizi( İstanbulda 5 kişiyiz) topladı. Problemlerimizi dinledi. Problemlerimizden biri de izin konusu idi. Bize sözlü olarak izinlerimizi (günlük, yarım günlük) grup md.den alacağımızı söylemişti. Dilekçeye verdiği cevapta ise Araştırmacı kadrosundakilerin kimlerin emrinde çalışabileceği ve görev tanımını yaptıktan sonra "Ancak" la başlayıp 4046 sayılı kanunun özelleştirme sonrası personeli kapsadığını belirtip son paragrafında "bu itibarla araştırmacı unvanı ile istihdam edilen personelin yukarıda yer alan hukuki mevzuat çerçevesinde görevlendirilmesi gerekmekle birlikte, başkanlığımıza tahsis edilen araştırmacı kadrosunun hiyerarşik unvanlar içerisindeki yeri ile ilgili başkanlığımız mevzuatında herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır." diye yazılı idi.
Ondan sonra izinlerimizi grup müdürlerinden alır olduk. Ancak yeni grup müdürü gelince durum değişti.

aslinur yazan: Sorununuzla doğrudan ilgili olmak üzere önerim

Hiç bir sorundan bahsetmeksizin İdarenize 6191 sayılı Kanun kapsamında atanmış Araştırmacıyım.

Unvanımın hangi amirler(1 amir,2.amir) ile ilişkilendirildiği hususunda tarafıma bilgi verilmesi talebinde bulunmanızdır.

Zira anlatımınız size üstü kapalı mobbing uygulandığı izlenimini veriyor.

Daha
2 yıl 11 ay önce #4497 yazan aslinur
Sayın Nadir
Başkanlıklarında herhangi bir düzenleme yok ise bu onların ayıbıdır sizin değil
Öncelikle 6191 sayılı kanunla atanların görev tanımı 4046 ile atananlarınkinden daha güzel yapıldı.(18 ocak 2013 te) Siz bu tarihten önce atanmış olmalısınızki 4046 yı baz almış olsun.

D.P.Başkanlığının
“Araştırmacı” kadrosunun 3046 sayılı Kanunun 15 inci maddesinde yer alan hiyerarşik unvanlar içerisinde yer almadığı hk. (27/3/2003) tarihli görüş yazısı var.Doğrudur 3046 ya bakarsanız orada araştırmacı yok.

Çalıştığınız Kurum hangi bakanlığa bağlı ise DİSİPLİN AMİRLERİ YÖNETMELİĞİNE BAKIN orada disiplin ve üst disiplin amirleri adı altında tablolar var.Milli Eğitimde var Tarımda Var Ormanda var net hatırlıyorum çünkü daha önce araştırmıştım.Bakanlığınızı merak ettim doğrusu.Bu söylediğim bakanlıklar ile SGK nin tespiti aynı LÜTFEN bir bakın sonucu paylaşırsanız sevinirim

Daha
2 yıl 11 ay önce #4519 yazan Nadir
6)Talim ve Terbiye Kurulu
Kurul Uzmanı, Şube Müdürü,
Eğitim Uzmanı, Araştırmacı(1) İlgili Daire Başkanı İlgili Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Talim ve Terbiye
Kurulu Başkanı
d) Şube Müdürü, Eğitim Uzmanı,
Araştırmacı(2), Döner Sermaye
İşletme Md(2), Mühendis(2), Uzman (Özelleştirme sonucu gelen)(4) Daire Başkanı Genel Müdür Yardımcısı
Genel Müdür
Milli eğitimde Araştırmacı var.SGK da var. Tarım ve orman da yok. Maliyedeyim. Dilekçemi 26/06/2012 de yazmıştım.Dediğiniz gibi 6191 için ayrıca tebliğ yayınlandı.
D.P.nin 27/03/2003 görüşünden sonra çok problem gitti ki 08/10/2003 tarihli resmi gazetede yayınlanan tebliğde kimlerin emrinde görevlendirileceği 7.maddede yazılmış.

aslinur yazan: Sayın Nadir
Başkanlıklarında herhangi bir düzenleme yok ise bu onların ayıbıdır sizin değil
Öncelikle 6191 sayılı kanunla atanların görev tanımı 4046 ile atananlarınkinden daha güzel yapıldı.(18 ocak 2013 te) Siz bu tarihten önce atanmış olmalısınızki 4046 yı baz almış olsun.

D.P.Başkanlığının
“Araştırmacı” kadrosunun 3046 sayılı Kanunun 15 inci maddesinde yer alan hiyerarşik unvanlar içerisinde yer almadığı hk. (27/3/2003) tarihli görüş yazısı var.Doğrudur 3046 ya bakarsanız orada araştırmacı yok.

Çalıştığınız Kurum hangi bakanlığa bağlı ise DİSİPLİN AMİRLERİ YÖNETMELİĞİNE BAKIN orada disiplin ve üst disiplin amirleri adı altında tablolar var.Milli Eğitimde var Tarımda Var Ormanda var net hatırlıyorum çünkü daha önce araştırmıştım.Bakanlığınızı merak ettim doğrusu.Bu söylediğim bakanlıklar ile SGK nin tespiti aynı LÜTFEN bir bakın sonucu paylaşırsanız sevinirim

Sayfa oluşturma zamanı: 0.456 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.