logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Aday memur-ünvan değişikliği

Daha
2 yıl 5 ay önce #7874 yazan jayjay
arkadaşlar temel hazırlayıcı eğitimi aldım sınavı geçtim staj süremi bitirdim şimdi 1 ay sonra 1 yılımı doldurunca asaletimi alacam.ama şu günlerde kurumumda ünvan değişikliği sınavı için başvurular alınıyor ve aday memur olduğum için benim başvurum kabul edilmiyor.yönetmelikte de aday memur giremez diye kesin bir ibare yok.yalnızca bazı maddeleri yorumlayarak giremez deniyor.hem sınava 2 ay var hem de sınavdan sonra da atanma sürecini eklersek toplamda 4 ay var.bu kadar süre varken stajyerliğim bile bitmiş olmasına karşı benim başvurumun kabul edilmemesi ne kadar hukuki ?
Yorumlarınız benim için çok önemli.tşkler

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 5 ay önce #7877 yazan papatya
Sayın JAYJAY,

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te aday memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına katılamayacakları açıkça ifade edilmemiş olmakla birlikte, kurumlar tarafından çıkarılan görevde yükselme özel yönetmeliklerinin bazılarında, aday memurların açılacak sınavlara giremeyecekleri açıkça hüküm altına alınabilmektedir.

Öte yandan, konuya ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir mütalaada, aday memurlukla ilgili eğitimleri başarıyla tamamlayıp asli memurluğa atanma halinde unvan değişikliği sınavına katılmanın mümkün olacağı belirtilmiştir. DPB GÖRÜŞÜ

Şahsi görüşüm, görevde yükselme ya da unvan değişikliği sınavının yapılacağı tarih itibariyle adaylık durumuna bakılması, bu tarih itibariyle aday olanların sınava alınmaması, ancak sınava başvuruya imkan tanınması gerektiği yönündedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 5 ay önce #7878 yazan metinc
Aday memurun zaten görevde yükselme niteliğinde bir kadroya atanması hizmet yetersizliği vs. sebeple zordur. Unvan değişikli ise aday memurun asaletini alıp memuriyet güvencesine kavuşacağı bile henüz kesinleşmediği için bence anlamsızdır.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7885 yazan jayjay
metinc bn temel eğitimi hazırlayıcı eğitimi aldım sınavı geçtim yemin ettim şubat ayında staja başladım o da mayıs ayında bitti.bn sadece ağustos ayındaki 1 yıllık süremi doldurmayı bekliorum.iş imzaya kaldı yani.ünvan değişikliği sınavı başvuruları başladı.sınav muhtemelen eylülün sonu gibi olacak.sınavdan sonra da 2 aylık bir atama süreci var.şimdi benim red kararıyla birlikte mahkemede yürütmeyi durdurma mı almam lazım ?

Daha
2 yıl 5 ay önce #7886 yazan jayjay
papatya hanım günlerce inceliorum ama bir sonuca ulaşamadım.bu yönetmeliğe göre aday memur ünvan değişikliği sınavına giremez mi ? http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/04/20140412-16.htm

Daha
2 yıl 5 ay önce #7887 yazan papatya
Sayın JAYJAY,

Belirttiğiniz linkte yer alan Yönetmeliğe bakıldığında;
"Unvan değişikliği sınavına ilişkin esaslar" başlıklı 19 uncu maddesinde "(1) Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin 5 inci maddede belirtilen unvan değişikliğine tabi kadrolara atanması, sözlü sınava ilişkin hükümleri hariç olmak üzere, bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak unvan değişikliği sınavı sonundaki başarısına göre gerçekleştirilir." hükmünün, "Duyuru ve başvuru" başlıklı 11 inci maddesinde de "(2) ... Aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuatı uyarınca verilen izinleri kullanmakta olanların da başvuruda bulunarak sınava katılmaları mümkündür. İlan edilen kadrolara diğer kurumların personeli ve aday memur statüsünde bulunanlar başvuruda bulunamazlar." hükmünün yer aldığı görülmektedir.

19 uncu madde, unvan değişikliklerinde 10 uncu madde hükümlerinin de uygulanacağını esas aldığından, söz konusu maddelerin hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, aday memur statüsünde bulunanların unvan değişikliği için yapılacak sınava başvuruda bulunamayacağı anlaşılmaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 5 ay önce #7890 yazan jayjay
peki papatya hanım 11.maddenin 2.bendinde "İlan edilen kadrolara diğer kurumların personeli ve aday memur statüsünde bulunanlar başvuruda bulunamazlar". derken 19 maddenin 2.bendinde neden sadece "Unvan değişikliği sınavı kapsamındaki görevlere, sadece kurumun *kendi personeli başvurabilir*."diye yazmış ? zaten sizin de belirttiğiniz gibi "Unvan değişikliği sınavına ilişkin esaslar" başlıklı 19 uncu maddesinde "(1) Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin 5 inci maddede belirtilen unvan değişikliğine tabi kadrolara atanması, sözlü sınava ilişkin hükümleri hariç olmak üzere, bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak unvan değişikliği sınavı sonundaki başarısına göre gerçekleştirilir." hükmü 11.maddenin 2.bendinde "İlan edilen kadrolara diğer kurumların personeli ve aday memur statüsünde bulunanlar başvuruda bulunamazlar" hükmünü de esas alırken neden tekrar olarak "sadece kurumun kendi personeli başvurabilir." yazmış.zate 11.madde de belirtmiş yani kimlerin başvuramayacağını.yani kurum dışından kimse başvuramaz sözünü 2 defa derken aday memur başvuramaz sözünü bir defa demiş oluor.bu da acaba aday memur görevde yükselmeye başvuramaz ama ünvan değişikliğine başvurabilir diye soru işaretleri bırakıor kafamda.ayrıca kendi durumumu da özetledim.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7891 yazan jayjay
bu arada yanlış anlamayın hiç birşey araştırmayıp soru soranlardan değilim.2 haftadır bi elimde dpb görüşü diğer elimde yönetmelik kurumda herkese soruorum bir açık var mı acaba girebilir miyim bu sınava diye.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7895 yazan metinc
tüm kapılar kapalı görünüyor. yönetmelik değişmeden girmen mümkün değil

Daha
2 yıl 5 ay önce - 2 yıl 5 ay önce #7896 yazan QIRIX
YAKLAŞIK 1 YIL EVVEL BENİMDE BÖYLE BİR SORUM OLMUŞTU..
HATTA TIRIM TIRIM AVUKATLARA SORMUŞTUM.
YALNIZ İSTANBULDAKİ BİR AVUKAT İLGİNÇ BİR YAKLAŞIMDA BULUNMUŞ VE İLGİNÇ BİR CEVAP VERMİŞTİ.
DEMİŞTİ Kİ:

BAŞVURMANI ENGELLERSE BAŞVURUMANI NİÇİN ENGELLEDİKLERİNE DAİR DİLEKÇE VER VE GELEN CEVAB YÖNETMELİK KASTEDİLEREK YAPILMIŞSA DANIŞTAYDA DAVA AÇ..YOKSA İDARE MAHKEMESİNDE..
ŞUNDAN DOLAYI DA ÖRNEK VER:
BİR KİŞİ DİYELİM Kİ LİSANS SON SINIFA OKUMAKTA AMA ÖSYMYE LİSANS DÜZEYİNDEN BİLE BAŞVURABİLİYOR.HATTA 3 SINIFTA BİLE BAŞVURABİLİYOR.
DEMEKKİ BAŞVURMA HAKKIN ENGELENEMEZ. HA BAŞVURU PUANIN ÇEKER ATANIRSIN VE O GÖREV İÇİN BELGLERİNİ SUNMAN LAZIM O ZAMAN O BELGELERESAHİP DEĞİLSEN ZATEN ATANANMAN OLMAZ AMA O BELGELERE SAHİPSEN TANIRSIN.
NİTEKİM ÖSYM DE ÖYLE YAPIYOR. HEM LİSE HEM ÖNLİASNS HEM LİSAN TAN BİLE DAHA MEZUN OLMYANLARIN BAŞVURUSUNU KABUL EDİYOR.BUNU HEM ÖSS SINAVINDA HEM KPSS DE UYGULUYOR.
HA TANIR VEYA KAZANIRSAN O ANDA O BELGELER ELİNDEYSE GİDER GÖREVE BAŞLARISN AMA ELİNDE DEĞİLSE ZATEN BAŞLAYAMAZSIN VE HAKKIN YANAR
DOLAYISYLA BAŞVURMAN ENGELENEMEZ.
ZATEN SINAV OLMA TARİHİ İTİBARİYELE O BELGELER ELİNDE OLACAK.
DOLAYISYLA BU MEDOTU UYGULAMAN LAZIM.
GEREKİRSE DAVA ETMEN LAZIM.
PAPATYA HANIMDA BU GÖRÜŞTE OLDUĞUNU SÖYLÜYOR..
BU YOLU DENE DERİM.
İDARE MAHKMESİNDEN AYM'DEN AİHM KADAR YOLUN VAR KARDEŞ...

“Hayat iki bölümdür : Geçmiş bir Rüyadır ; Gelecek bir Dilektir.” (Arap Atasözü)

"Yükün Dürüstlükse,Gücün Düşer Belki Ama "Başın Düşmez" (Kızılderili Atasözü)
Son Düzenleme: 2 yıl 5 ay önce yazan QIRIX.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.367 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.