logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Özel İdare Hukuk Müşavirliği çok acill

Daha
2 yıl 7 ay önce #7455 yazan yemin89
Arkadaşlar bildiğiniz gibi 7 mayısta mahalli idareler per. görevde yükselme ve unvam değişikliği yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Ben 9/3 dereceli dağıtıcı kadrosundayım. Değişiklik ile hukuk müşaviri kadrosu için yalnızca hukuk mezunu olma şartı var ve bende hukuk mezunuyum şunuda belirteyim hukuk müşaviri derecesi 6dan başlayıp 1. dereceye geliyor. Ben zaten dağıtıcı olmama rağmen hukuk müşaviri görevi yapıyorum fiili olarak ama unvan dağıtıcı.Zaten kurumdakilerde bu görevi yani hukuk müşaviri olmamı istiyor. Şimdi sormak istediğim bu değişikliği sizinde bi göz atıp hukuk müşaviri kadrosuna vekaleten bakmam durumunda tüm haklarından faydalanabilir miyim? Sınav açılması halinde dağıtıcı olmam herhangi bir sorun teşkil eder mi(ben herhangi bir engel yönetmelikte göremedim) başvuru yapmam için lütfen acil bilgilerinizi rica ediyorum.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 7 ay önce - 2 yıl 7 ay önce #7456 yazan Kül Tigin
Görevde yükselme sınavı açılması durumunda hukuk müşaviri kadrosuna atanmak üzere başvurunuzu yapabilirsiniz.(Hukuk Fakültesi mezunu olmanız yeterlidir.) Ayrıca bu kadroya vekalet etmeniz durumunda zam ve tazminatlarından faydalanmak için o kadroya atanma şartlarını taşımanız gerekmektedir. Anlattığınız kadarıyla buna engel bir husus görünmemektedir.
Vekaleten atanan memurun vekalet aylığı alabilmesi ile ilgili şartlarla ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.
Vekaleten atanan memurun vekalet aylığı alabilmesi şartları

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 7 ay önce yazan Kül Tigin.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7457 yazan yemin89
Cevap için teşekkürler bu konuda diğer arkadaşlarında görüşünü almak isterim ben dağıtıcı olmanın engel bir durum olduğunu görmedim. Sizden ricam yönetmeliği sizinde inceleyip bana görüşünüzü bildirmeniz. Bu arada vekaleten bakmak için başvuru bugün yapacam inşallah ama haklardan faydalanmam konusunda tam olarak emin olmak istiyorum. Aksi halde o sorumluluğu almak istemiyorum.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7460 yazan osman1
Dağıtıcı kadrosunda görev yapan biri, vekaleten atanma şartlarını taşıyorsa hukuk müşavirliğine de vekaleten atanabilir genel müdürlüğe de. Dağıtıcıların vekaleten atanmasına engel özel bir durum yoktur.

Daha
2 yıl 6 ay önce #7503 yazan yemin89
Peki arkadaşlar ben şu an 9/3 deyim. Hukuk Müşavirliği 6. dereceden başlıyor.
1-Ben sınavı geçip hukuk müşavirliğine 6/1 dereceden atansam maaşımı hangi dereceden almam gerekir.(9/3 mü 6/1 mi onu merak ediyorum.9/3 dersek hukuk müşaviri kadrosu 6. dereceden başlıyor nasıl olacak)
2-9/3 ten 6/1 atanmam durumumda 6/2 olabilmem için 1 yıl geçmesi yeterlimidir yoksa 9/3 den 6/1 e gelene kadar ki (6-7 yıl) süre mi geçmesi gerekiyor.

Daha
2 yıl 6 ay önce - 2 yıl 6 ay önce #7506 yazan metinc
1) 6/1 maaşını alırsın.
2) 1 yıl sonunda kademe ilerlemesi cezası vb. almazsın kazanılmış hak aylığın 9/2 olur. kadron 6 ıncı derecede devam eder. Ama üç yıl sonra 5 inci derece bir kadroya atanabilirsin
Son Düzenleme: 2 yıl 6 ay önce yazan metinc.

Daha
2 yıl 6 ay önce - 2 yıl 6 ay önce #7508 yazan yemin89
iyide hocam anlamadığım husus şu hukuk müşaviri kadrosu 6. dereceden başlıyorsa ben neden her yıl 6/2, 6/3 diye kademe 3 yılda 5/1 olamıyorum. ikincisi derecem 9/3 iken neden 9/2 oluyorum onuda anlamadım Bu arada cevapların için teşekkürler.
Son Düzenleme: 2 yıl 6 ay önce yazan yemin89.

Daha
2 yıl 6 ay önce - 2 yıl 6 ay önce #7518 yazan metinc
Kazanılmış hak aylığı ile kadro derecesi farklı bir şeydir. Üniversite mezunu bir memurun kazanılmış hak aylığı 9/1 den başlar ve her yıl bir kademe 3 yılda bir derece ilerler. Seninkide öyledir. Ancak ben neden 6 ıncı derece kadroya atanıyorum dersen o da 657 sayılı kanunun getirdiği bir imkandır. Yani her memur kazanılmış hak aylığının 3 alt üst derecesindeki kadrolara atanabilirler.
Örneğin Senin kazanılmış hak aylığın 9 ise 6 ıncı dereceden 12 inci dereceye kadar kadrolara atanabilirsin. ancak 9 un üstündeki kadrolara seni atayabilmeleri için rızanı almaları gerekir. Şu anda 9/3 isen ve 1 yıl sonra kazanılmış hak aylığın 8 inci dereceye gelince 5 inci derece bulunan bir kadroya atanabilirsin.
Not:Bu arada 9/2 olduğunu görmemişim önceki mesajında kusura bakma. Yeni memursun 9/1 den başlarsın diye yazmıştım.
Son Düzenleme: 2 yıl 6 ay önce yazan metinc.

Daha
2 yıl 6 ay önce #7522 yazan papatya

yemin89 yazan: Peki arkadaşlar ben şu an 9/3 deyim. Hukuk Müşavirliği 6. dereceden başlıyor.
1-Ben sınavı geçip hukuk müşavirliğine 6/1 dereceden atansam maaşımı hangi dereceden almam gerekir.(9/3 mü 6/1 mi onu merak ediyorum.9/3 dersek hukuk müşaviri kadrosu 6. dereceden başlıyor nasıl olacak)
2-9/3 ten 6/1 atanmam durumumda 6/2 olabilmem için 1 yıl geçmesi yeterlimidir yoksa 9/3 den 6/1 e gelene kadar ki (6-7 yıl) süre mi geçmesi gerekiyor.

Sayın YEMİN,
Kazanılmış hak aylık derecenizin 3 alt derecesine atanmanız Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi hükümlerine göre mümkündür. Ancak, bu şekilde yapılacak atamalarda, memurlar kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin aylığını almaya devam ederler ve bu atamalar ilgililer için kazanılmış hak teşkil etmez.

Bu nedenle, 9/3 kazanılmış hak aylığı ile 6 ncı dereceden bir kadroya atanmanız durumunda, 9/3 üzerinden aylığınızı almaya devam edersiniz.

Öte yandan, 6 ncı derecede kademe ilerlemesi yapabilmeniz için kazanılmış hak aylığınız itibariyle 6/1 i tamamlamanız gerekecektir. (ilave kademe ilerlemesi yapmamanız durumunda yaklaşık 8 yıl sonra 6/2 olmanız gerekecektir)

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
2 yıl 6 ay önce #7523 yazan metinc
maaş konusunu öğrenmiş oldum bende papatya hanım teşekkürler.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.361 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.