logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Memura Yeşil pasaport hakkı

Daha
2 yıl 7 ay önce #7032 yazan serden
Memurlara hangi derece ve kıdemlerde yeşil pasaport hakkı veriliyor veya kadroya göre değişiyor mu. ? Ben programcı kadrosundayım 9/1 2 yıllık bilgisayar programlama mezunuyum, mesleki açıdan 9 yıllık çalışmışlığım var özel sektörde bunuda belgelendirdim. ne zaman yeşil pasaport alma hakkım doğar ?.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 7 ay önce #7033 yazan Kül Tigin
Sayın serden
Yeşil pasaport, kanundaki ismiyle hususi damgalı pasaport şu kişilere verilmektedir:

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz.

Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu nevi pasaport verilir.

il ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi damgalı pasaport verilir.

Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı nevi pasaport verilir. Hususi damgalı pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise ayrı neviden pasaport verilmesi mümkündür.

Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir.

Görüldüğü üzere yeşil pasaport almanız için önemli olan derecenizdir. Ancak bazı kadrolar 1,2,3 üncü dereceye inemedikleri için yeşil pasaport alamamaktadırlar. Fakat programcı unvanı için böyle bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: serden

Daha
2 yıl 7 ay önce #7034 yazan 52orhan52
hizmetli kadrosu üvey hiçbir şekilde yeşil pasaport alamıyoruz ister lise ister üniversite mezunu ol 5. dereceden aşağıya inemiyoruz bu adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.....

Daha
2 yıl 7 ay önce #7043 yazan osman1
Kesinlikle haksız bir uygulama. ilk 3 dereceli kadroya getirilmeyen memurların ne suçu var ki bu haktan mahrum bırakılıyorlar.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7105 yazan kawastr
Teknik Fakülte mezunu çaycıyım...
Ek gösterge yok!
Görevde yükselme yok!
Ünvan değiştirme yok!
Yeşil pasaport yok!
Emniyet Müdürlüğünde çalıştığımız için müdürcüklerimiz hafta tatillerimizi de yer. Hafta tatili hatta resmi tatil yok!
Yok oğlu yok!

16:90 - Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan, fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7107 yazan deniz1
Var olan birşey olsa bari. İşiniz zormuş gerçekten.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7156 yazan feylesof
yeşil pasaportun sağladığı bir kolaylık varmıdır ki. örneğin ben özel turla yurtdışına 15 gün için gidiceğim yeşil pasaportum olsa ekstra bir imkanı varmı?

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?

Daha
2 yıl 7 ay önce #7164 yazan nazli
Bazı ülkeler vize istemiyor yeşil pasaportu olanlardan.

Daha
2 yıl 7 ay önce #7206 yazan emircan alim
peki diyelimki kadromuz 5 inci derece memur olsun ama aylık derecemiz 3 e inmiş olsun o zamanda vermiyorlarmı yeşili?

Daha
2 yıl 6 ay önce #7700 yazan fvgb8937
2001 de gata tıp fak ne girdim. emekli sandığım yattı. o yüzden memuriyete başlangıç tarihim 2001 görünüyor çkys kaydında. 2007 de gata tıp fak.den ayrıldım. 6 yıl boyunca emekli sandığım yattı 2010 da sözleşmeli aile hekimi oldum. Asaletim 2013 de tastik oldu. şuan 6 ya 1 derece kadrom.

Soru1: dava açsam askeri öğrencilikte geçen 6 yıllık sürem derece kadro dan sayılır mı.

Soru 2: 2005 de çıkan kanunla 3 yıl kıdem verdiler memurlara. dava açsam o kanundan yararlanıp 3 yıl kıdem alırmıyım.

Amacım 3 e 1 olup yeşil pasaport alabilmek

Sayfa oluşturma zamanı: 0.368 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.