logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Özel İdare Görevde Yükselme

Daha
2 yıl 11 ay önce #5058 yazan yemin89
Sayın yönetici benim bir kaç sorum olacak şuan dağıtıcı kadrosunda bulunmaktayım, derecem 9/3. Göreve başladığım 26.08.2011 den bu yana hukuk fakültesi okuduğum için hukuk müşavirliğinde çalışıyor tüm yazışmaları ben yapıyorum. 2012 yılında mezun oldum. Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik’in 7. maddesinde
hukuk müşavirliğine atanmak için;
-hukuk fakültesi mezunu olma
-avukatlık stajını yapmış olma şartları istenmiştir.
Sorularım şunlar;
1- Hukuk fakültesi mezunuyum avukatlık stajıda yapmış olmam durumunda görevde yükselme sınavına girerek hukuk müşavirliği kadrosuna geçebilir miyim veya vekaleten bakarsam vekalet ücreti alırmıyım bir de vekalet edilen veya ilan edilen kadronun derecesi bu geçişlerde önemli midir?(Yani görevde yükselmedeki şartlar dışında ilan edilen kadronun derecesinde olmak şartmıdır)
2- Hukuk müşavirliğine görevde yükselme kapsamında girmem için öncelikle gih sınıfına geçmem gerekir mi yoksa dağıtıcı kadrosundan doğrudan hukuk müşaviri kadrosuna başvuruda bulunabilir miyim?
3- Kadememin 9/3 olması örneğin ilan edilen 6/3 veya 5/1 gibi derecelerde ilan edilen hukuk müşaviri kadrosuna başvuru yapmamda engel teşkil eder mi?
Şimdiden çok teşekkürler acil cevaba ihtiyacım var lütfen yardımcı olun.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #5065 yazan papatya
Sayın YEMİN89,

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin ilgili yönetmelikte aranan şartları taşıyor olmanız durumunda, hukuk müşaviri kadrosu için sınav açılması halinde bu sınava girmeniz mümkündür.

Hukuk fakültesi mezunu olmanız durumunda intibakınız yapılacak ve avukatlık stajı yapmanız halinde de ilave kademe ilerlemesinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Ancak memuriyette iken avukatlık stajı yapılmasına izin verilmediğinden, ancak memuriyetten ayrılarak staj yapıp yeniden memurluğa dönülmesi halinde açılacak görevde yükselme sınavına girmek mümkün olabilecektir.

Atama yapılacak Hukuk Müşaviri kadro derecesi 5-9 derecelerde olması durumunda, sınava girecek kişinin derecesinin ilgili dereceden 3 derece daha yukarıda olması sınava girmeye engel teşkil etmez. Yani 6 ncı derece kadro için 9 uncu derecede bulunan kişi atanabilir.

Görevde yükselme sınavına girme şartlarını taşıyanlar, bulundukları sınıfa bakılmaksızın sınava başvuruda bulunabilirler.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yemin89

Daha
2 yıl 11 ay önce #5066 yazan metinc
memuriyette iken avukatlık stajı yapılamayacağına dair dpb mütalaası var . onu halledebilirsin diğerlerinde sorun çıkmaz.
görüş

Daha
2 yıl 11 ay önce #5081 yazan yemin89
Cevap için çok sağolun lakin kafama takılan bir husus var. Şimdi ilan edilen hukuk müşaviri derecesi diyelim 3 olursa ben 9/3 olduğum için sırf dereceden dolayı başvuru yapamıyor muyum? Yani yönetmelikteki şartları taşıyana nasıl olurda birde şu dereceden olacaksın denilir anlam veremiyorum madem öyle müdürlük şartlarında olduğu gibi hizmet şartı eklensin. Bide 9/3 derecede olarak 3 dereceli kadroya vekalet etmemiz durumunda haklarından faydalanabiliyor muyuz?

Daha
2 yıl 11 ay önce #5082 yazan metinc
üniversite mezunu birinin 3 üncü dereceye normal yoldan atanması için 18 yıl kadar hizmeti olması lazım. Ancak torba kadro olayı bunun istisnasıdır. yani torba kadro yu kullanarak 3 üncü derece bir kadroya üniversite mezunu olduğun için 8 yıl hizmetin bulunması durumunda atanırsın. Şuanda hangi derecede çalıştığının bir önemi yoktur.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.349 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.