logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yükseköğretimlerde Görevde Yükselme Atama İşlemleri

Daha
10 ay 1 hafta önce #12816 yazan Bahar
Sayın Editör, Ben bir Üniversitede görev yapmaktayım. YÖK'ün merkezi sınav ile yaptığı şeflik sınavana girdim. Kurumumuzda 10 şeflik kadrosu açıldı. Sınavda ilk ona girdim. Bize başvurular sırasında birim seçtirdiler. Daha sonra bunun iptal olduğunu ilk 10 kişi yerleştirilecek dediler. Düne kadar şef olduğumu sanıyordum. Atamalar yapıldığında Personel dairesi ile yaptığım görüşmede bazı üniversteler ile görüştüklerini onlar böyle yapmış bizde böyle yaptık dediler. Birimlere göre atama yaptıklarını söylediler. Yani bu durumda 88 puan ile atanamayıp 71 puan ile şef olan oldu. Yaptığımız araştırmalarda çoğu üniversite başarı sıralamasına göre atama yapmış. Hatta tercih yaptırıpta tercihe bakılmaksızın başarı sıralamasına göre atama yapılmış. Bu üniversite YÖK ve Devlet Personel Başkanlığından görüş almış. İlanınıda bu şekilde yayınlamış. ( Tercihler dikkate alınmaksızın Devlet Personel Başkanlığından ve YÖK'ten alınan görüşler doğrultusunda başarı sıralamasına göre atama yapılmıştır ) yani bu üniversitede çalışıyor olsaydım şu an şeflik atamam olmuştu. Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğinde açıkca En yüksek Puandan başlayarak başarı sıralamasına göre atama yapılır deniliyor. Bu kurumumuzun özel yönetmeliği niteliğindedir. Kurum Genel Yönetmeliğin tercih alınması durumunda ise başarı puanları esas alınarak ilgili personenelin tercihlerine göre atama yapmıştır. Sonuç olarak bu durumda ne olur.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
10 ay 1 hafta önce #12817 yazan metinc
tercih konusunu ve birim konusunu biraz daha açabilirmisin? Başarı ve tercihin birlikte kullanılmasında yönetmeliğe aykırı bir durum yok.

Daha
10 ay 1 hafta önce #12818 yazan Bahar
Tercih konusu Üniversitedeki kadroların bulunduğu birimler. Örneğin İdari mali işler , Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı. 10 adet birimde 1'er tane şeflik kadrosu vardı. Başvuru dilekçesinde bir birim yazılması istenildi. Ama bu bizim Yükseköğretim Görevde Yükselme mevzuatında böyle bir şey yok. Şeflik sınavına başvurmussak bütün kadrolara başvurmuş sayılmıyormuyuz. Bazı üniversteler Başarı sıralamasına göre kendileri o kadrolara göre atama yaptırmışlar. bizim üniversite o birimin birincisi kimse onu atadı. Yani burda şansa kalmış bir durum oluyor. 70 puan alan Şef olurken 90 puan olamıyor. Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği tüm üniversitelerin ortak yönetmeliği niteliğinde olmuyormu. Bu yönetmeliğin 14. maddesinde yer alan Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır hükmü uygulanması gerektiğini düşünmekteyim.

Daha
10 ay 1 hafta önce #12819 yazan metinc
Genel yönetmelik tercih ve başarının birlikte kullanılmasına imkan verirken, üniversitelerin yönetmeliği bunu düzenlememiş durumda. Yapılan uygulamanın adaletli olmadığı da açık. Ancak genel yönetmelikte yer alan hüküm dolayısıyla üniversiteler bunu yapabiliyorlar.

Sizin yapabileceğiniz dava açıp bu uygulamanın yol açtığı adaletsiziliğin giderilmesini talep etmek görünüyor. Ancak böyle bir durumda dahi davayı kazanma garantisi yok.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.328 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.