logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Görevde yükselmede sözlü sınav iptal edilirmi

Daha
3 yıl 2 ay önce #1212 yazan zebani
Görevde yükselme müdürlük düzeyinde sözlü sınav yani torpil dönemi başladı biliyorsunuz. Bugün okuduğum habere göre KESKten sonra KAMU SEN de iptal davası açmış. Mahkeme yönetmeliği iptal eder inşallah bizde rahat bir nefes alırız. Yoksa torpil aramak istemiyorum. 2023e kadar müdür olamam demektir bu.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #1218 yazan turanaga
memurunyeri.com 1 Eylül tarihli haberinde görevde yükselme konusunda Danıştay tarafından verilen kararlardan söz ederek şu ifade kullanılmış:"Danıştayın söz konusu Kararında yer alan yaklaşımlar ile dün yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini memurunyeri.com olarak birlikte değerlendirdiğimizde, Yönetmeliğe karşı açılabilecek olası bir davada, özellikle görevde yükselme kapsamı dışında bırakılan görevlere ilişkin hükümlerin, iptalle sonuçlanabileceği düşünülmektedir."
Haber
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan papatya.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1237 yazan BAYUKALA
Türkiye Kamu-Sen bu konu ile ilgili dava açtı arkadaşlar.Bakalım Yalaka-Sen ne yapacak,bekleyip görelim.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1241 yazan Fatihsolmaz
Daha önce konuyla ilgili bazı kararları incelemiştim. Mahkeme kamera kaydı gibi somut bir veri olmadığı için sözlü mülakatı iptal etmişti. Sonra bu torpilciler bazı yönetmeliklerle sözlü sınavlarda kayıt alınmayacağı hükmünü getirmişlerdi. Eğer sözlü sınavı yapan kurum böyle bir yönetmelikle korunmuyorsa davayı kazanabiliriz. Sendikalar ve muhalefet bu yönetmelikler getirilirken ileriyi öngörüp iptal davası açmalıydılar, ama ihmalkar davrandılar. Çünkü bu ve benzeri yönetmelik ve tebliğler Anayasanın eşitlik ilkesine açıkca aykırıdır. Her adaya sorulan soru farklı olabileceği için fırsat eşitliğine de aykırıdır. Günümüzde Anayasa tek adamın elinin altında ve neyin anayasaya uygun olduğuna sadece o bakıyor. Allah büyüktür diyor ve sabırla bekliyoruz. Elbet bu düzen değişecek.

Sözlü mülakatlara hayır! Tepkini koy, haksızlığa maruz kalma.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: BAYUKALA

Daha
3 yıl 2 ay önce #1250 yazan metinc

Fatihsolmaz yazan: Daha önce konuyla ilgili bazı kararları incelemiştim. Mahkeme kamera kaydı gibi somut bir veri olmadığı için sözlü mülakatı iptal etmişti. Sonra bu torpilciler bazı yönetmeliklerle sözlü sınavlarda kayıt alınmayacağı hükmünü getirmişlerdi. Eğer sözlü sınavı yapan kurum böyle bir yönetmelikle korunmuyorsa davayı kazanabiliriz. Sendikalar ve muhalefet bu yönetmelikler getirilirken ileriyi öngörüp iptal davası açmalıydılar, ama ihmalkar davrandılar. Çünkü bu ve benzeri yönetmelik ve tebliğler Anayasanın eşitlik ilkesine açıkca aykırıdır. Her adaya sorulan soru farklı olabileceği için fırsat eşitliğine de aykırıdır. Günümüzde Anayasa tek adamın elinin altında ve neyin anayasaya uygun olduğuna sadece o bakıyor. Allah büyüktür diyor ve sabırla bekliyoruz. Elbet bu düzen değişecek.

Zaten memursen dışındakiler sendikalar davayı açtılar. İleri öngörüp dava açmalıydılar demişssin ama hukukta öyle bir usul yok, yönetmelik çıkmadan dava açamazsın.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1287 yazan Fatihsolmaz

metinc yazan:

Fatihsolmaz yazan: Daha önce konuyla ilgili bazı kararları incelemiştim. Mahkeme kamera kaydı gibi somut bir veri olmadığı için sözlü mülakatı iptal etmişti. Sonra bu torpilciler bazı yönetmeliklerle sözlü sınavlarda kayıt alınmayacağı hükmünü getirmişlerdi. Eğer sözlü sınavı yapan kurum böyle bir yönetmelikle korunmuyorsa davayı kazanabiliriz. Sendikalar ve muhalefet bu yönetmelikler getirilirken ileriyi öngörüp iptal davası açmalıydılar, ama ihmalkar davrandılar. Çünkü bu ve benzeri yönetmelik ve tebliğler Anayasanın eşitlik ilkesine açıkca aykırıdır. Her adaya sorulan soru farklı olabileceği için fırsat eşitliğine de aykırıdır. Günümüzde Anayasa tek adamın elinin altında ve neyin anayasaya uygun olduğuna sadece o bakıyor. Allah büyüktür diyor ve sabırla bekliyoruz. Elbet bu düzen değişecek.

Zaten memursen dışındakiler sendikalar davayı açtılar. İleri öngörüp dava açmalıydılar demişssin ama hukukta öyle bir usul yok, yönetmelik çıkmadan dava açamazsın.

Yönetmelik çıktığında iptal için Anayasa mahkemesine başvurma süresi var, yönetmelik çıkmadan elbette kimse iptali yolunda başvuru yapamaz. Hukuk Usulünü bende biliyorum. ileriyi öngörmekten kastım, çıkan yönetmeliğin sözlü mülakat mağdurlarının mahkemeler karşısında bile hakkını alamayıp elinin kolunun bağlanacağının düşünülmesiydi. Bu sebepten yönetmelik yürürlüğe girdiğinde, iptal başvuru süresi geçmeden birşeyler yapılmasıydı. Şimdi yine birşeyler yapılır ancak siyasiler 2014 yerel seçimlere odaklanmış durumda...

Sözlü mülakatlara hayır! Tepkini koy, haksızlığa maruz kalma.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1338 yazan metinc
Çok büyük ihtimallae iptal edilir diye düşünüyorum. Aksi takdirde yargıda torpilden yana tavır koyarsa vay halimize.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1485 yazan Edirneden

metinc yazan: Çok büyük ihtimallae iptal edilir diye düşünüyorum. Aksi takdirde yargıda torpilden yana tavır koyarsa vay halimize.

yargıya zerre kadar güvenim yok..

Daha
3 yıl 2 ay önce #1487 yazan metinc
Ben iptal edileceğini düşünüyorum çünkü daha önceki görevde yükselme sınavından istisna getirilen unvanları iptal etmişti yada yürütmesini durdurmuştu, tam hatırlamıyorum.

Daha
2 yıl 11 ay önce #4567 yazan keremcem
Ne oldu davayla ilgili bir duyumu olan varmı?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.377 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.