logo yeni

× Burada görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, soru ve cevapları ve sorunları ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ünvan Değişikliği Sınavı

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11557 yazan Akdağ
Ünvan değişikliği sınava katıldım.Soru cevaplar yayınlandıktan sonra üc soruya itiraz ettim , Sadece bir sorunun cevabı haklı bulunarak değiştirilmiş,diğerlerine ret verilmiştir.İtirazlarıma cevap web sayfasından toplu olarak duyurulmuştur..Size sormak istediğim haklı bulduğum itirazımdaki sorulara dava açmak istiyorum.
1) Ben sınav puanıma itiraz etmeli miyim? Puan olarak herhangi bir optik okuma hatası yoktur.
2) Davayı hemen açmak istiyorum ama bakanlık bana yazılı cevap vermeyip web sayfasından tüm branşlarda olan değişiklikleri yayınlamıştır.Davayı açma sürem yayın tarihinin başladığı gün müdür?
3) Dava dilekçeme daha önce itiraz ettiğim sorular haricinde ek soru koyabilir miyim ?
4) Eğer davayı kazanırsam sadece benim cevap kağıdıma mı işlem yapılır yoksa sınava giren herkesin cevap anahtarı taranarak yeni sonuçları mı oluşturulur.
5) Arkadaşlarımdan da dava açmayı düşünenler var.Ortak mı hareket etmeliyiz yoksa farklı mahkemelerden emsal teskil edecek kararlar yakalayabiliriz diye ayrı mı vermeliyiz?
5) Bu süreç ne kadar sürer,tahmini zaman aralığı verebilir misiniz? Teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan Akdağ. Sebep: yazım hataları

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11558 yazan nazli
Görevde yükselme sınavlarıyla ilgili olarak, itiraz süresi içerisinde sınava ve sınav sorularına itiraz edebileceğiniz gibi, bu itirazı etmeden de sınavın tamamına ya da sınava ilişkin bir işleme karşı dava açabilirsiniz. Yapacağınız itiraz reddedildikten sonra da ya da verilecek cevap sizi memnun etmezse yine dava açabilirsiniz.
Dava açma süresi, davaya konu edeceğiniz işlemin tebliğ (yayın, duyuru vs) tarihinden itibaren başlayacaktır. Yani sınavın açılmasına karşı açacağınız dava ile sınav sonuçlarına ya da itirazınıza verilen cevaba karşı dava açma başlangıç tarihi ve bitiş tarihi farklı olacaktır. Özetle, dava açacağınız işlemin size tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde davayı açabilirsiniz.
Dava dilekçenize itiraınızda söylemediğiniz hususları da belirtebilir yeni soruları da ekleyebilirsiniz. itiraz ile davanın birbiriyle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.
Açacağınız davadaki talepleriniz doğrultusunda mahkeme tarafından verilecek iptal kararının kapsamına göre, sonuçları da farklı olacaktır. Her isteğinizi yazarken, kazanmanız halinde sonucunun neler olacağını, kimlerin etkileneceğini tek tek değerlendirerek dava açmanız daha yararlı olabilir.
Belirttiğiniz durumda Davaları ayrı açmanız daha uygun olur. Süreç ise en az yaklaşık 3-4 ay (yürütmenin durdurulması isteği ve kararına bağlı olarak) en çok ise yaklaşık 4-5 yıl gibi bir zaman alabilir. Gelişmelere göre bu süre daha da uzun olabilir. Önceden tarih ve zaman dilimi vermek mümkün olmaz bu durumlarda.
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan papatya.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Akdağ

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11563 yazan Akdağ
Öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Biraz araştırınca yeni bir düzenleme yapıldığını gördüm. 2577 sayılı kanuna, 11/9/2014 tarihinde, merkezi sınavlar için eklenen Madde 20/B- (Ek: 10/9/2014-6552/96 md.) 'de şöyle yazıyor :

1. Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlar, bu sınavlara ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında açılan davalara ilişkin yargılama usulünde:
a) Dava açma süresi on gündür.
b) Bu Kanunun 11 inci maddesi hükümleri uygulanmaz.
....

Bu durumda aklıma aşağıdaki iki soru takıldı, cevaplayabilirseniz sevinirim:

1) Ünvan değişikliği sınavı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından çeşitli illerde yapıldığı için bu sınav da yukarıdaki 20/B hükmüyle mi değerlendirilir? Bu durumda dava açma süresi 10 güne iniyor ve kuruma itiraz dilekçesi vermek bu süreyi durdurmuyor (11. madde hükümleri uygulanmadığı için)

2) Dava ile aynı anda kuruma itiraz dilekçesi vermenin olumsuz bir duruma yol açma ihtimali var mıdır?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11564 yazan Akdağ
2577 sayılı Kanuna 6552 sayılı Kanun ile eklenmiş olan 20/B maddesi uyarınca dava dosyası incelenen sadece şu dava dosyasını bulabildim. Bu dava da Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan şube müdürlüğü mülakat işlemlerinin iptali istemiyle açılmış ve dava 20/B ile incelenmiş.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11569 yazan papatya
Sayın AKDAĞ
Nazlı Hanımın verdiği kıymetli cevapları da değerlendirerek ilave sorularınıza baktığımda;
Kurumlar tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarının tümünü merkezi veya ortak sınav olarak değerlendiremeyeceğimizi ve bu nedenle 2577 sayılı Kanunun 20/B kapsamında sayamayacağımızı söyleyebilirim.
2577 sayılı Kanunun 20/B maddesi bakımından önemli olan hususun sınavı ÖSYM veya MEB’in yapmasının olmadığını, bu kurumlar tarafından yapılması şartıyla yapılacak sınavların merkezi veya ortak bir sınav (örneğin, ygs, kpss, teog, bazı kurumlar için yapılan görevde yükselme, ales, ygs gibi) niteliği taşıması gerektiğini düşünmekteyim.
Bu nedenle kurumunuzda yapılan sınavın merkezi bir sınav olup olmama durumuna göre, sınava ilişkin iş ve işlemlere karşı dava açma süresi 60 veya 10 gün olacaktır. Öte yandan, belirttiğiniz kadarıyla yapılmış olan unvan değişikliği sınavı merkezi bir sınav şeklinde yapılmıştır.
Ayrıca, kuruma yapacağınız başvuruya alacağınız cevabı beklemeden dava açmanız da mümkün olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan papatya.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11570 yazan papatya

Akdağ yazan: 2577 sayılı Kanuna 6552 sayılı Kanun ile eklenmiş olan 20/B maddesi uyarınca dava dosyası incelenen sadece şu dava dosyasını bulabildim. Bu dava da Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan şube müdürlüğü mülakat işlemlerinin iptali istemiyle açılmış ve dava 20/B ile incelenmiş.


Sayın AKDAĞ
Nazlı Hanımın verdiği kıymetli cevapları da değerlendirerek ilave sorularınıza baktığımda;
Kurumlar tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarının tümünü merkezi veya ortak sınav olarak değerlendiremeyeceğimizi ve bu nedenle 2577 sayılı Kanunun 20/B kapsamında sayamayacağımızı söyleyebilirim.
2577 sayılı Kanunun 20/B maddesi bakımından önemli olan hususun sınavı ÖSYM veya MEB’in yapmasının olmadığını, bu kurumlar tarafından yapılması şartıyla yapılacak sınavların merkezi veya ortak bir sınav (örneğin, ygs, kpss, teog, bazı kurumlar için yapılan görevde yükselme, ales, ygs gibi) niteliği taşıması gerektiğini düşünmekteyim.
Bu nedenle kurumunuzda yapılan sınavın merkezi bir sınav olup olmama durumuna göre, sınava ilişkin iş ve işlemlere karşı dava açma süresi 60 veya 10 gün olacaktır. Öte yandan, belirttiğiniz kadarıyla yapılmış olan unvan değişikliği sınavı merkezi bir sınav şeklinde yapılmıştır.
Ayrıca, kuruma yapacağınız başvuruya alacağınız cevabı beklemeden dava açmanız da mümkün olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Akdağ

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11575 yazan Akdağ
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Risk almamak için davayı hemen açacağız.

Yalnız davayı son açma tarihi Pazartesi olabilir. Dava açmak isteyen arkadaşlarımdan bir tanesi başka bir ilde. Bu arkadaşım dilekçede Ankara İdare Mahkemesin yazsa fakat Pazartesi blunduğu ildeki İdare Mahkemesi aracığıyla başvursa başvuru tarihi Pazartesi mi olur yoksa dilekçenin Ankara'daki mahkemeye ulaştığı tarih mi olur? Teşekkürler.
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan Akdağ.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11576 yazan papatya
Sayın AKDAĞ,
Dava dilekçesinin bulunulan yerdeki idare mahkemesine veriliş tarihi, davanın o tarihte açıldığı anlamına gelecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan papatya.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Akdağ

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11577 yazan Akdağ
Yani dilekçenin Ankara'ya geliş tarihi değil, bulunduğu ildeki mahkemeye veriliş tarihi kabul edilecek.

Doğru anlamışım değil mi?

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan Akdağ.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 7 ay 1 hafta önce #11578 yazan papatya
Sayın AKDAĞ,

Süresi içerisinde Yozgat'ta idare mahkemesine dava dilekçesinin verilmesi, dava açma tarihi kabul edilecektir. Dava dosyasının Ankara'daki mahkkemeye geliş tarihi önem taşımayacaktır. (Doğru anlamışsınız)

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 7 ay 1 hafta önce yazan papatya.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.562 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.