logo yeni

kademe terfi

Daha
1 yıl 10 ay önce #10166 yazan mustafa_nrs
işkurdan milli eğitime geçerek 11/09/2014 tarihinde göreve başladım. mebbis sisteminde geçmiş bilgilerim işlenmiş memuriyete başlangıcım 15.11.2013 en son kadro derecem 9/3 idi. 15/11/2014 itibariyle 8/1 e düşeceğimi belirterek milli eğitime başvurdum bana dediler ki kurumlararsı geçişte 1 yıl süreyle terfi alamazsın. bende dedim bu 657 veya meb mevzuatında yazıyor mu bişey söylemediler acaba yardımcı olabilir misiniz??

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 10 ay önce - 1 yıl 10 ay önce #10168 yazan papatya

mustafa_nrs yazan: işkurdan milli eğitime geçerek 11/09/2014 tarihinde göreve başladım. mebbis sisteminde geçmiş bilgilerim işlenmiş memuriyete başlangıcım 15.11.2013 en son kadro derecem 9/3 idi. 15/11/2014 itibariyle 8/1 e düşeceğimi belirterek milli eğitime başvurdum bana dediler ki kurumlararsı geçişte 1 yıl süreyle terfi alamazsın. bende dedim bu 657 veya meb mevzuatında yazıyor mu bişey söylemediler acaba yardımcı olabilir misiniz??

Sayın MUSTAFA _NRS,

Belirttiğiniz durum aday memurlar için geçerli bir husus olup, adaylığı kalkıp asil memur olarak atanmış olanların kademe ilerlemesi ya da derece yükselmesi yapabilmesi için naklen geçtiği kurumda en az bir yıl beklemesi konusunda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak, geçmiş olduğunuz kurumda aday memur satatüsünde görev yapıyor olmanız durumunda, kademe ilerlemesi yapabilmeniz için adaylığınızın kalkmasını beklemeniz gerekecektir.

Adaylık Eğitimine Tabi Tutulma başlığı ile forum sayfasında yönettiğiniz soruya baktığımda, 6495 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi çerçevesinde memur statüsüne geçirildiğiniz ve aha sonra KPSS sonucuna göre başka bir kuruma naklen geçtiğiniz anlaşılmaktadır. Bu maddenin dördüncü fıkrasında; "Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, söz konusu mevzuat hükümlerine göre sözleşmeli personel olarak geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz. Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz." deniliğinden ve konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından çıkarılan rehberde, söz konusu kanun kapsamında memur kadrolarına geçirilenler hakkında adaylık hükümlerinin uygulanmayacağı belirtildiğinden, aday memur olduğunuzdan söz edilemeyeceğini düşünmekteyim.

Öte yandan, bir kere asil memur olduktan sonra, sınavla ya da başka bir şekilde yeniden memuriyete girilmesi durumunda, ilgililerin aday memur olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.
Bu nedenle, kademe ilerlemenizin, terfi tarihinizde yapılması gerekecektir. Yani yeni kurumunuza 1 yıl çalışma şartı bulunmamaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 1 yıl 10 ay önce yazan papatya.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10169 yazan mustafa_nrs
o zaman sizin söylediğinizden anlaşılacağı üzere milli eğitimde özlük işlerine bakan arkadaşlar beni aday memur gibi değerlendirip terfi alamayağımı düşünmektedir. Ama son cümlenizdeki mevzudan hareketle kazanılmış hak esas olduğundan gerçeği görememektedirler Üzüldüğüm noktada kişiler tek düze düşünmekte ve detaylı araştırma yapmadan insanlar hak kaybına uğratılmaktadır. acaba benim bu durumuma binayen terfi yapılmasa ve dava etsem manevi tazminat alsam (tabi oluyorsa) akılları belki başlarına gelir ezbere konuşmazlar ne dersiniz böylelikle insanlar o koltukların kendilerine babalarından miras kalmadığını öğrenir yardımlarınız için teşekkür ediyorum ve böyle yararlı bilgiler verip bizi aydınlattığınız sitenize ve sizlere minnettar olduğumu belirtmek istiyorum.

Daha
1 yıl 10 ay önce #10176 yazan feylesof
hukuki olarak bir engel olmamakla birlikte bu konuda bir ilke kararı alarak uygulamayı öyle yapıyor olabilirler.

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?

Yetkililer: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma zamanı: 0.332 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.