logo yeni

kamudaki engelli hizmetli memur

Daha
9 ay 3 hafta önce #12971 yazan tolga01
ok değil birkaç ay öncesinde Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ve Engelli Memur-Sen Genel Başkanı Elvan Uğurlu, Devlet Personel Başkan Yardımcısı Enes Polat'ı ziyaretinde 3. Dönem Toplu Sözleşme masasına taşınan, ancak uzlaşamaya varılmayan "Ortaöğrenim (lise) ve yükseköğrenim mezunu olup hizmetli kadrosunda bulunan engelli kamu görevlileri, görevde yükselme sınavından muaf tutularak istekleri halinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) veya memur kadrolarına atanır" talebini Devlet Personel Başkan Yardımcısı Enes Polat'a ilettiğini bu sayfalardan takipçilerimize aktarmıştık.

ENGELLİLER İSTİFA NOKTASINA GELDİ

Engelli Memur-Sen Genel Başkanı Elvan Uğurlu, engelliler için bu talebin önemli olduğunu ve düzenlenme yapılmaması halinde mağduriyetlerin süreceğini belirterek, "Kamuda çalışan hizmetli kadrosunda bulunan engelliler, çalışma hayatlarında idareciler tarafından yapamayacakları işlere zorlanmaktadır.

Örneğin, bedensel engelli çalışan paspas yaptırılamaz, görme engelli olana bahçe temizletilemez. Ancak engelli kamu görevlileri bu tip uygulamalarla karşılaşmaktadır. Öyle ki kamu görevlileri istifa etme noktasına gelmiştir" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak, gelinen süreçte Devlet Personel Başkanlığı başta olmak üzere konu ile herhangi bir düzenleme yapılmış değil.

Hizmetli nedir ne iş yapar ?

Hizmetli kamu kurum ve kuruluşlarda genel olarak temizlik işlerini yapmak ile yükümlü personeldir.

Engelli nedir ne iş yapar ?

Engelli ise vücudunda eksik veya kusuru olan yani bazı fiziksel aktiviteleri normal insanlara göre yerine getiremeyen, eksik yerine getiren demektir. Engelli personele engeline göre iş verilmesi esastır ve engelli personele engelini arttırıcı işler verilemez.

Ancak yukarıda basit bir şekilde anlatmaya çalıştığımız olaylar bu işleri yapanlar tarafından dikkate alınmayarak hem kurum amirleri hem de engelli vatandaşlar zor durumda bırakılmaktadır. Okullara atanan gözleri görmeyen hizmetlilerden tutun iki kolu olmayan hizmetliler bile vardır.

Görme engelli bir hizmetli personel görevinin gereklerini nasıl yerine getirecektir?

Kurum amirleri düşen hizmet kalitesini başka yollarla kapatmaya çalışacaktır. Okullarda kadrolu engelli hizmetli varken yapılamayan temizlikten ya da diğer işlerden kim sorumlu tutulacaktır? Engelli personel mi yoksa kurum amiri mi yoksa engelli atamalarında sürekli aynı yanlışı yapmakta ısrar edenler mi? Yapılamayan işler özel şirketlere mi yaptırılacaktır?

Yaptığı işin daha doğrusu yapamadığı işin sorumlusu engelli hizmetli midir? Yoksa onun engelini bile bile hizmetli olarak istihdam edenler midir?

Engelli personel atamalarında yaptım oldu mantığından vazgeçilmeli ve engel gruplarına yönelik atamalar yapılmalıdır. Bu husus hem engelli bireylerin topluma katılım oranını arttıracak hem de kurumların hizmet kalitesini yükselteceği şüphesizdir.

Biz de Engellilersitesi.com olarak engellilerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi bakımından bu konuyu tekrar gündeme taşımak istedik.

Kamuoyu oluşturmak adına siz de haberimizin yorum kısımlarında belirteceğiniz ya da iletişim adreslerimize göndereceğiniz mesajlarınızla bu konuya katkıda bulunabilir sesinizi duyurabilirsiniz.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
9 ay 2 hafta önce #13063 yazan erzincan24
merhaba ben haşim polat 1971 DOĞUMLUYUM 01.10.1987 SSK GİRİŞİM OLDU 1 AY SSK YATIRILMIŞ SONRA 1993 1 AY 1995 VE 1996 3 AY SSK GİRİŞİM OLMUŞ 01.12.1999 YILINDA YARDIMCI HİZMETLİ OLARAK 657 DEVLETE İŞE BAŞLADIM 2013 YILINDA %40 ENGELİ RAPORU ÇIKARTIM VERGİ İNDİRİMİNDE FAYDALANMAKTAYIM BUNA GÖRE BEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM BUGÜNÜN ŞARTLARINDA MAAŞ VE İKRAMİYE NE KADAR ALABİLİRİM BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞEKÜR EDERİM
TEL 537 017 31 10
GMAİL. Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Daha
9 ay 2 hafta önce #13066 yazan papatya

erzincan24 yazan: merhaba 1971 DOĞUMLUYUM 01.10.1987 SSK GİRİŞİM OLDU 1 AY SSK YATIRILMIŞ SONRA 1993 1 AY 1995 VE 1996 3 AY SSK GİRİŞİM OLMUŞ 01.12.1999 YILINDA YARDIMCI HİZMETLİ OLARAK 657 DEVLETE İŞE BAŞLADIM 2013 YILINDA %40 ENGELİ RAPORU ÇIKARTIM VERGİ İNDİRİMİNDE FAYDALANMAKTAYIM BUNA GÖRE BEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM BUGÜNÜN ŞARTLARINDA MAAŞ VE İKRAMİYE NE KADAR ALABİLİRİM BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞEKÜR EDERİM

Sayın ERZİNCAN24,
6480 gün prim ödemeniz halinde (18 yıl) emekli olmanız mümkün olabilecektir. Bu da 2018 yılı Temmuz ayında emekli olabileceğiniz anlamına geliyor.
18 tam yılla emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ikramiye miktarı, o tarihte bulunacağınız derece kademeye göre değişecektir.
Bugün itibariyle 18 yıl hizmetle emekli olan YHS personelinin emekli maaşı 1.618 TL’dir. Emekli ikramiyesi miktarı ise 5/1’de olduğunu varsayarsak 35.289 TL olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: erzincan24

Daha
9 ay 2 hafta önce #13074 yazan erzincan24
peki bu durumda emekli olmak istedigimde yeni bir rapor istenecekmi yoksa vergi indiriminde faydalanmamda aldığım rapor yeterlimi şimdiden ilginize çok teşekür ederim

Daha
9 ay 2 hafta önce - 9 ay 2 hafta önce #13080 yazan osman1
Raporunuz süresiz bir raporsa istememeleri gerekiyor. Benzer durumnda bir personelden rapor yeni rapor istenmesi üzerine kamu denetçiliği kurumuna yapılan başvururda, kurum sgk'yı uyarmıştı.
Raporunuz, belli sürede yenilenmesi gereken bir rapor ise, yeniden rapor almanız gerekebilir.
Son Düzenleme: 9 ay 2 hafta önce yazan osman1 .
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: erzincan24

Sayfa oluşturma zamanı: 0.385 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.