logo yeni

emeklilik şartları

Daha
9 ay 4 hafta önce #12953 yazan erşuva
% 40 raporum var....2010 yılında engelli kadrosunda yhs personeli olarak göreve başladım...hizmet birleştirmesi yaptırdım...ve emekliliğe esas sürem 18 yıla ulaşmış durumda...benim emeklilik şartlarım nelerdir ?? ve emeklilik başvurusu yaptığım zaman benden yeni rapor almam istenir mi ??? yardımcı olursanız memnun olurum....

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
9 ay 4 hafta önce - 9 ay 4 hafta önce #12956 yazan papatya

erşuva yazan: % 40 raporum var....2010 yılında engelli kadrosunda yhs personeli olarak göreve başladım...hizmet birleştirmesi yaptırdım...ve emekliliğe esas sürem 18 yıla ulaşmış durumda...benim emeklilik şartlarım nelerdir ?? ve emeklilik başvurusu yaptığım zaman benden yeni rapor almam istenir mi ??? yardımcı olursanız memnun olurum....

Sayın ERŞUVA,

Engelli olma durumunuzun çalşmaya başlama tarihinden önce veya sonra olma durumuna göre hakkınızda geçerli olacak işlem farklılaşacaktır. Ayrıca, emekli ikramiyenizin hesabı bakımından, birleştirilen hizmetler karşılığında kıdem tazminatı veya toptan ödeme alıp almadığınız bilgisi de önem taşıyacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 9 ay 4 hafta önce yazan papatya.

Daha
9 ay 4 hafta önce - 9 ay 4 hafta önce #12961 yazan erşuva
memuriyete başlamadan önce engelliydim ve raporum vardı...ilk raporum 1994 tarihli ve % 40 ...bu duruma göre şartlar nasıl olacak ??? ve emekli olacağım zaman yeni rapor mecburiyetim var mı ??
Son Düzenleme: 9 ay 4 hafta önce yazan erşuva.

Daha
9 ay 3 hafta önce #12963 yazan papatya

erşuva yazan: memuriyete başlamadan önce engelliydim ve raporum vardı...ilk raporum 1994 tarihli ve % 40 ...bu duruma göre şartlar nasıl olacak ??? ve emekli olacağım zaman yeni rapor mecburiyetim var mı ??

Sayın ERŞUVA,
İşe girmeden önce %40 oranında engelli olduğunuz, 1998 yılında işe başladığınız ve 2010 yılında da memuriyete (YHS) girdiğiniz, 18 yıllık hizmetinizin tamamının emeklilikte değerlendirileceğini varsayarak hesaplama yaptığımızda,
-Hizmet süresi bakımımdan emekli olmanıza engel bir hususu bulunmamaktadır.
-2016 yılı ilk altı ayı içinde emekli olmanız halinde, emekli maaşınızın 1.618 TL olacağını, emekli ikramiyesi miktarınızın ise bulunduğunuz derece/kademeye göre değişecek olmakla birlikte yaklaşık 35.000 TL civarında (memuriyet dışı hizmetler ve bu hizmetlerden ayrılırken yapılan ödemelere göre emekli ikramiyesi miktarı değişecektir) olacaktır.
-Mevcut raporunuzun belli süreli olarak düzenlenmiş olması hali ile süresiz olarak düzenlenmiş (engelliliğin sürekli olduğuna ilişkin ) rapor olma durumuna göre hakkınızda yapılacak işlemlerin değişebilecektir.

Daha
9 ay 3 hafta önce #12967 yazan erşuva
2008 sonrası ilk kez memur olanlar için emekli olunacağı zaman yeni rapor mutlaka isteniyor diye duydum, forumlarda bu tip ibareler yazılmış...daha önce hiç bir şekilde sgk başlangıcı olmayanlar mı kastediliyor ?? yada daha önceki yıllarda sgk başlangıcı olsa bile , 2008 den sonra memuriyete girmişsen mecburen yeni rapor istenir durumu mu geçerli ?? ayrıca benim ilk raporum 1994 tarihli , % 4o ve sürekli ibaresi var...bu sorularımı da yanıtlamanızı rica ediyorum...ilginize çok teşekkür ederim...

Daha
9 ay 3 hafta önce #12968 yazan erşuva
şu konuda da bana yardımcı olur musunuz ?? benden ötv siz araç alabilmek için vergi dairesi yeni tarihli rapor istedi.. ( son raporum % 40 ve 2002 haziran tarihli ) 2002 yılı ağustos öncesi alınmış raporları kabul etmiyormuş motorlu taşıtlar vergi dairesi...ben yeni rapor alırsam ve % 40 ın altında bir oran verirlerse emeklilik durumunda sıkıntı yaşar mıyım...yoksa ilk raporumda sürekli ibaresi olduğundan dolayı yeni rapora gerek olmaz mı ??? yani yeni alacağım rapor % 40 ın altına düşerse emekliliğim sırasında sorun yaşar mıyım ???

Daha
9 ay 3 hafta önce #12981 yazan papatya
Sayın ERŞUVA,

Raporunuz sürekli ise normal şartlarda, hakkınızda yapılacak hiçbir işlem için rağpor yenilemesi istenememesi gerekir. Ancak bazı kurumlar, bazı işlemler için rapor yenilemesini isteyebilmektedirler.
Bu duruda, kamu denetçiliği kurumuna ilgili kurum şikayet edilebileceği gibi, kurumun işlemine karşı dava da açılabilir. Ancak, bu yollar hemen kısa sürede netice alınan yollar olmadığından, kişiler rapor yenileme yolunu seçebilmektedirler.
Öte yandan, başka bir işlem için alacağınız engelli raporu SGK kayıtlarına girmediği sürece o rapora istinaden hakkınızda SGK tarafından işlem yapılmaz.

Daha
9 ay 3 hafta önce #12985 yazan erşuva
İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM..

Sayfa oluşturma zamanı: 0.406 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.