logo yeni

Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı

Daha
2 hafta 4 gün önce #15048 yazan nar
2008 öncesi girişi olan bir memur, eski ssk hizmetlerini birleştirirse emekli maaşı da artacak mıdır peki? (ssk hizmeti göreviyle alakasız)
Teşekkürler

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 hafta 4 gün önce #15049 yazan kuzey
Emeklilikte 3 tür hizmet yılı kullanılıyor. Kıdem yılı, ikramiye yılı ve fiili hizmet yılı. Devlet memuriyetinden sayılan sürelerdir ve en çok 25 yıl olabiliyor. İkramiye yılı, emekli ikramiyesi alınabilecek süreleri gösterir ve kamu kurum ve kuruluşlarında kıdem tazminatı alınmadan çalışılmış bazı sigorta süreleri bu süreye dahil edilir. Fiili hizmet yılı ise prim ödemek suretiyle geçirilen süreler toplamı olmaktadır. Fiili hizmet yılı ile kıdem yılı emekli maaşı hesabında kullanılır. Hizmetler birleşirse emekli maaşı değişir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: nar

Daha
2 hafta 1 gün önce #15050 yazan nar
Sayın Osman Bey 5434 e tabi malülen emekli edilen memur, ssk lı olarak çalışırsa maaşı kesilmez demiştiniz. Bu konuya benzer Ali Tezel Beyin bi yazısını buldum. Acaba o, bu yazısında ssk dan malül emekli edilenleri kapsayacak bir şekilde
mi yazmış bu konuyu? Size de sormak istedim.. Linki aşağıda paylaşıyorum. Teşekkürler.

http://www.engellihaberleri.net/malulen-emeklilik-ve-engelli-emekliligi-arasindaki-farklar/

Daha
2 hafta 1 gün önce #15054 yazan osman1

nar yazan: Sayın Osman Bey 5434 e tabi malülen emekli edilen memur, ssk lı olarak çalışırsa maaşı kesilmez demiştiniz. Bu konuya benzer Ali Tezel Beyin bi yazısını buldum. Acaba o, bu yazısında ssk dan malül emekli edilenleri kapsayacak bir şekilde
mi yazmış bu konuyu? Size de sormak istedim.. Linki aşağıda paylaşıyorum. Teşekkürler.

http://www.engellihaberleri.net/malulen-emeklilik-ve-engelli-emekliligi-arasindaki-farklar/

Emekli olanların yeniden çalışması halinde maaşlarının kesilip kesilmemesi konusu, ilgililerin hangi kanuna tabi olarak çalışırken emekli olduklarına, ne zaman emekli olduklarına, hangi statüde yeniden çalışmaya başlayacaklarına göre farklı hükümlere tabidir. Bu nedenle belirttiğiniz değerlendirme farklı bir duruma ilişkin yapılmış olabilir.

Daha
1 hafta 2 gün önce #15078 yazan Ayabakan74
Arkadaşlar kolay gelsin.2002 sigorta girişim ve sigortalı 3570 günüm var.13/10/2014 tarihinden bu yana dev.memuruyum.3.dereceden vergi indirimim var.emekli olabileceğim tarih ve maaş hakkında bilği verebilirmisiniz.

Daha
1 hafta 2 gün önce - 1 hafta 2 gün önce #15079 yazan nilüfer
5400 prim ödeme gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Bu da 3 yıl daha çalışmanız gerekeceği anlamına geliyor. Maaş emekli olacağınız tarihteki belirlemelere göre hesaplanacaktır.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Son Düzenleme: 1 hafta 2 gün önce yazan nilüfer.

Daha
1 hafta 1 gün önce #15085 yazan nar
2.derece vergi indirimi olan 1990lı yıllarda ssklı olarak çalışan ve 2008 ekim sonrası engelli olarak memur olup emekli olmak için toplamda 5400 prim gününü tamamladıklarında, son 7 yılın tamamının devlet memuriyetinde geçmiş olmasından dolayı;
a) Emekli sandığı emeklisi mi sayılacaklar? Yoksa SGK emeklisi mi olacaklar?
b) Maaşları 5510 a göre belirleniyormuş bunu öğrendim. Acaba maaşları düşük olursa, emekli sandığı taban aylığı kuralı uygulanmayacak mı?
(son 7 yılın 3.5 yılından fazlası devlet memuriyeti olduğu için ve ilk sigortalılık 1990lı yıllarda olduğu için 2829 sayılı yasaya göre nasıl değerlendirilir)
Teşekkürler

Daha
1 hafta 1 gün önce #15087 yazan nilüfer
1 Ekim 2008 sonrası memuriyete girenlerden, daha önce emekli sandığına tabi hizmeti bulunmayanlar 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında değerlendirilmektedirler.
Durumu bu şekilde olanların emekli maaşı hesabı prime esas kazançlarına göre yapılmaktadır. Son 7 yılı memuriyette geçirmiş olmaları, haklarında emekli sandığı hükümlerinin uygulanmasını gerektirmemektedir.
Önemli olan husus, ekim 2008 öncesinde 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak bir göreve girmiş olup olmamasıdır.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: nar

Sayfa oluşturma zamanı: 0.133 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.