logo yeni

toplumsal olayda görev esnasında ağır yaralanmam

Daha
3 yıl 2 ay önce #1015 yazan moğol
toplumsal olayda görev esnasında ağır yaralandım . dişlerim falan da kırıldı . başımda kırık kemik . kalıcı iz kalıcı uyuşukluk ve doku kaybı oldu, benim bu konuyla alakalı olarak maddi manevi tazminat haklarım nelerdir . yeni çıkan torba yasa ile ev kredisi falan alabilirmiyim . yardım amaclı , bir arkadaşdan duymuştum ama doğruluk payı nedir acab ,.ilgilenen arkadaşlara simdiden teşekkürler ,

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce #1025 yazan turanaga
Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Toplumsal olaylarda görevi sırasında bedensel zarar görenlerin idare aleyhine dava açarak manevi tazminat alması mümkündür. Bu amaçla kurumunuza başvurarak oluşan sağlık sorunları sebebiyle uğradığınız mağduriyetten söz ederek bunun belli bir tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebiniz idare tarafından reddedilecektir. Ya doğrudan ya da idareye başvurduktan sonra açacağınız manevi tazminat davasında, mahkeme bu olaylar nedeniyle duymuş olacağınız elem ve ızdırabı da dikkate alarak tazminat talebinizi haklı bulabilir.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1026 yazan Kül Tigin
Torba kanunla 2985 sayılı Toplu Konut Kanununa eklenen madde hükmü:

1) 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine,
2) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine
3) 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre

harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlara bir konut ile sınırlı olmak kaydıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verilir.
Aynı kanunlar kapsamına giren sebeplerle hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri ile harp veya vazife malullüğü aylığı almaktayken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri için ise; bir konut ile sınırlı olmak üzere, öncelikle dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmişse kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla aylık bağlanma koşullarına bakılmaksızın talepte bulunan çocuklarına müştereken, bu kişiler bulunmadığı takdirde de öncelikle anaya olmak üzere ana veya babasına konut sahibi yapmak amacıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verilir.

Birinci fıkrada belirtilen haller kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenler de birinci fıkra hükmünden yararlanırlar.

Bu kredinin tavan tutarı, Yüksek Planlama Kurulunca belirlenir. Kredi için yapılacak başvurulara, kredilerin kullandırılmasına, geri ödeme süre ve yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Toplu Konut İdaresince çıkarılan yönetmelik ile belirlenir.

Konu ile ilgili ayrıntıları düzenlemek amacıyla bir yönetmelik çıkması öngörülmüştü ama bildiğim kadarıyla henüz çıkmadı. Bu yönetmeliğin çıkıp çıkmadığını da TOKİ den öğrenebilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
3 yıl 2 ay önce #1027 yazan murtaza
Öncelikle yaralanmanın toplumsal olaylar sırasında meydana geldiğine ilişkin bilgi belge ve rapor bulunmalıdır. Kurumunuza müracaat sorunu çözmez diye düşünüyorum.
Doğrudan dava açmak daha kısa yol. Bu davalar genellikle kazanılıyor. Parayı Bakanlık ödüyor, sonra da failler belliyse onlardan almak için dava açıyor.
2000 yılında Ankara'da bir Fakültedeki çatışmaya müdahale eden polislerden ikisi yaralanmış, aynı yıl Ankara'da bir davayı izlemek isteyenlere polisin müdahalesi sonucunda da 10 polis yaralanmıştı. İçişleri Bakanlığı yaralanan 12 polis memuruna ödediği yaklaşık 10 milyar lirayı geri alabilmek için, çoğunluğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 127 kişi hakkında 2 ayrı tazminat davası açmıştı.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1029 yazan ferdiy
Geçmiş olsun.

Bu tür olaylarda kurumunuza başvurup tazminat talebinde bulunun. Kurumunuz olaylara karışan kişilere karşı dava açarak, sizi de davaya müdahil ederek ilgililerden tazminat isteyebilir.

Kurumunuz bu yola başvurmazsa bu defa siz kurumunuz aleyhine dava açın. Kazanacağınızı düşünüyorum.

Torba kanunla getirilen ev kredisine ilişkin usul ve esasları belirleyecek Yönetmelik henüz çıkmadığından bu haktan şimdilik yararlanma imkanı bulunmayabilir.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1061 yazan moğol
arkadaşlar konuyla alakalı olarak
ben göreev esnasında ağır yaralandım. hastanede amaliyattan çıktıgmda ilk ifadem alınmış ben bu ifademde şikayetçı olmamışım ama hatırlamoyorum.bununla alakalı olarak ben hastaneden cıktıktan sonra karakola giderek beyin tramvası gecirdğim için ne söyledğimi hatırlamadığımı ve şu an ifade verebilecek bilincte olduğumu belirterek ek ifade verdim ve olay hakkında hatırladıklarımı anlatarak şikayetcı oldum . yanlız arastırma yaptığımda orada gözaltına alınan herhangi bir sahsin olmadğını ögrendim . neyse bu da önemli deiğl . ancak adliye ye gittigimde savcinin dosyam hakkında takipsizlik kararı verdiğini hayretler içerisinde ögrendim , takipsizlik kararı gerekcesinde sunu yazıyor du ., TAKİBİ ŞİKAYETE BAĞLI SUC OLDUĞUNDAN MAĞDURUN ŞİKAYETİNDEN VAZGECMESİNDEN DOLAYI YER GÖSTERMEYE VE TEBLİĞE GEREK OLMADĞINA VE TAKİPSİZLİK KARARINA karar verilmiştir . diye bir ibare var
ben savcı ile görüşerek şikayetci olduğumu belirttim .ben sikayetimden vazgecmedim ama sikayetim gözardı edilerek takipsizlik kararı verilmiştir . ve takipsizlik kararı verildğinden dosyan kapalı görünüyor diye beni adli tıpa sevk etmediler ve o kadar ağr yaralanmama rağmen 1 günbile kati rapor alamadım, bir üst mahkemeye itiraz ettim su an onun sonucunu bekliyorum ,
nakdi tazminat için basvurdum ama benim itarazım red edilirse tazminat alamayacakmıyım .

Daha
3 yıl 2 ay önce #1063 yazan moğol
hocam kurumuma başvurdum ama ortada gözaltına alınan kimse yok . nakdi tazminat almaya calışıyorum . asağida anlattım ,dosyam hakkında takipsizlik kararı verildi . ben o kadar ağir yaralanmama rağmen dosyam adliye tarafndan kapatılmaya çalışılıyor.,ya benim olaym nasıl takibi şikayete bağlı suç kapsamına girer , kamu davası olması gerekmez mi

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #1110 yazan turanaga
Üzücü bir durum. Kamu görevini yaparken sorunlar yaşayacaksınız ve bununla kimse ilgilenmeyecek. Daha önce yazdıklarıma ilave olarak şunları söyleyebilirim.

Konuyu anlattığınız haliyle kamu davası niteliği taşımaktadır. Toplumsal olayda yaralanan polisin birilerini şikayet etmesini beklemek demek, polisin o sırada görevli olmadığı ya da yaralanmasının toplumsal olaydan değil şahsi bir sorundan kaynaklandığı kabul etmek demektir.

Mahkemenin tam olarak hangi gerekçeyle takibi şikayete bağlı suç olarak değerlendirdikleri tam olarak anlaşılamamakla birlikte, üst mahkemeden olumlu sonuç alırsınız diye düşünüyorum.
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan papatya.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1111 yazan mithat
Davayı İçişleri Bakanlığına karşı açmanız, gerekli rapor ve bilgi belge ve delilleri sunmanız durumunda, manevi tazminat almanız mümkün olabilir.

Daha
3 yıl 2 ay önce #1126 yazan moğol
arkadaşlar ben kendim savvci ile de görüştüm , bana sen şikayetc i olmadğın için tüm haklarını kaybettin dedi
benim olayımın nasıl takibi şikayete bağlı suç kapsamına girdiğini hala anlamış değilm . kovuşturmaya yer olmadğına dair karar da şunları belirtmişler,
ŞÜPHELİ MEÇHUL
SUÇ TAKSİRLE YARALAMA
SORUŞTURMA EVRAKI İNCELENDİ ,
şüphelinin üzerine atılı suçun takibinin şikayete bağlı olduğu .ancak müştekinin şikayetinden vazgeçtiği anlasıldğından , müşteki şikayetçi olmadığını belilrttğinden tebliğ yapılmasına ve dolayısı ile itiraz yeri gösterilmesine gerek duyulmadiğindan ,
şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadğına cmk 172-173 maddesi gereğince karar verildi .
a

aynen bu ifadeler geciyor arkadaşlar . benim içişleri bakanlığına ne diyerekden dava açmam gerekiyor
davayı açarsam benim verdiğm itiraz dilekcesi sonuçlandıktan sonra mı açmam ğerekiyor ,

Sayfa oluşturma zamanı: 0.362 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.