logo yeni

İşletmede staj zorunlu mu?

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3831 yazan Ppeset
Merhaba ben meslek lisesi elektrik elektronik teknelojisi alanı 12.sınıf öğrencisiyim işletmelerde meslek eğitimi görüyoruz.. gittiğim işletmede okullar başladığından itibaren daha hiç para alamadım ve yemek dahi verilmedi.iş yerimden ayrılmak istediğimi müdür yardımcısına belirttiğimde beni başka bir işletmeye alacaklarını söylediler 3 tane işletme ismi söylediler 3 işletmede de daha önce sorun yaşayan öğrenciler olmuş.o yüzden gitmek istemediğimi belirttim başka yapıcak bir şeyimiz yok bu 3 işletmeden birine gitmek zorundasın dediler.Staj yerlerimiz belirlenirken ben başka bir işletmeyi istediğimi belirttiğimde istediğim işletmeye gidemeyeceğimi söylediler..sonra aynı sınıftan bir arkadaşım iş yeriyle sorun yaşadığı için onu ,beni göndermedikleri işletmeye yolladılar.bir arkadaşımıda önce başka bir işletmeye daha sonrada kendi istediği işletmeye gönderdiler onu istediği yere yolladınız beni neden yollamadınız diye sorduğumda müdür yardımcısı sana açıklamak zorunda değiliz dedi.10.sınıfta alan seçimleri yapılırken 2 tane alan seçme hakkımız vardı, pano ve ev aletleri ben ev aletleri yazdım 11.sınıfa geçtiğimizde yine herkez istediği alana gittiker bir beni istemediğim halde pano alanına gönderdiler öğretmenlerin bir insanın hayatını belirleme hakkı var mıdır?eşitsizlik denen şeyle daha 17 yaşında tanıştırılıyoruz...meslek liselerinde staj zorunluluğu var mı?okulda da staj görülebilir mi?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3852 yazan papatya
Sayın PPESET,

Milli Eğitim Bakanlığının ilgili Yönetmeliklerine göre, Anadolu teknik lisesi öğrencilerinin, okulları için belirlenmiş sürelerle staj çalışması yapmaları zorunludur. Staj çalışmalarını tamamlayamayan öğrencilere staj çalışmalarını tamamlayıncaya kadar diploma düzenlenmez.

Staj çalışması işletmelerde yaptırılır. Ancak başarısı açısından kurumda (okulda) staj yapması gerekli görülenler ile yeterli özellik ve sayıda işletmenin bulunmaması durumunda staj çalışması, bir programa göre ilgili alan öğretmenlerinin gözetim ve denetiminde kurumda (okulda) da yaptırılabilir.

(Okulun) Kurumun özelliğine göre ders saatleri dışında alan/dalla ilgili yapılan üretim, tanıtım, hizmet ve benzeri çalışmalar staj çalışması kapsamında değerlendirilir.

(Okulda) Kurumda yapılacak staj çalışmaları, Meslekî ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumlarında Tam Gün Tam yıl Eğitim Uygulamasına İlişkin Yönerge doğrultusunda hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri süresince yapılabilir.

Buna göre, staj yapmanızın zorunlu olduğu ve bu stajın işletmelerde yapılması gerekmekle birlikte, okul tarafından stajın okulda yapılmasının da sağlanabileceği düşünülmektedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3899 yazan Ppeset
Cevabınız için teşekkürer..

Sayfa oluşturma zamanı: 0.412 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.