logo yeni

× Burada disiplin soruşturmaları, disiplin cezaları, görevden uzaklaştırma gibi konularda paylaşımda bulunabilirsiniz.

10 gün kesintisiz göreve gelmemekle suçlanıyorum

Daha
2 yıl 5 ay önce #7970 yazan marjii
bir okul da hizmetli olarak çalışmaktayım. 23-24 nisan 1 mayıs da idari tatil olduğundan okula gitmedim
3 gün öğleden sonraları hastahanede muayyene de idim. 2 günde raporlu olduğum günleri idare tutanak tutmuş
muhakkik ifademi aldı ben de belgelerimi sundum buna rağmen il disiplin kurulu savunmamı istemekte
ve 10 gün kesintisiz ve mazeretsiz olarak göreve gelmemekle suçlanıyorum. %68 engelli raporum da var
bu durum da yapılan soruşturmanın selameti ne derecededir..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 5 ay önce #7971 yazan papatya
Sayın MARJII,

Memurların mazeretsiz ve izinsiz olarak kesintisiz şekilde 10 gün ve daha fazla süre ile göreve gitmemesi müstafi sayılmasını gerektirmektedir.

Ancak, 2 gün raporlu oluşunuz, 23 Nisan ve 1 Mayıs günlerinin resmi tatil olduğu hesaba katıldığında, ayrıca kalan süre içerisinde hafta sonu günleri de olduğundan, müstafi sayılamayacağınız, ancak 23 nisan tarihinde okulların açık olması ve görevlendirildiğiniz halde işe gitmemiş olmanız durumunda hakkınızda disiplin işlemi başlatılabileceği, öte tandan emsaliniz olan diğer memurların normal koşullarda göreve gittikleri günlerde göreve gitmemiş olduğunuz gün sayısına göre hakkınızda ayrıca disiplin hükümleri uygulanabileceğini değerlendirmekteyim.

Konuya ilişkin olarak Sitede yer alan bir haberin ve Danıştay kararının işinize kısmen yarayabileceğini düşünüyorum. Yazı

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: marjii

Daha
2 yıl 5 ay önce #7973 yazan marjii
peki benim örneğin 17 nisan da göğüs hastalıklarında 18 nisan da fizik tedavi polikniğinde muayyene ve tetkik verdiğimi de kabul etmemiş yani muayyene evrakını muhakkike verdim izahta ettim durumu yazılı olarak ifademi verirken ama aradan 1 hafta sonra il disiplin kurulu çok acele başlıklı savunmamı istemek de 3-3-4 gün olarak göreve özürsüz ve mazeretsiz gitmediğimi isnat ediyor ve büyük ihtimal kademe durdurma cezası verilmek isteniyor bu durum da tekerrür sebebi ile görevden çıkarılma yoluna gidilecek belli ki , anlamadığım nokta muhakkik 17-18 de hastahanede muayyene olduğumu ve tetkik verdiğimi, 24 nisan da ifade vermek için milli eğitime gittim ayrıca özel olarak okul da görevim de yoktu kapalı idi okul zaten ilk okul yani muhakkik neye dayanaraktan bunu yapmış olabilir ?

Daha
2 yıl 5 ay önce #7975 yazan papatya
Sayın MARJII,

Hastaneye muayene için gittiğiniz günlerde, muayene ve tetkik süresi ile işyerine dönüş süreleri de göz nünde bulundurulduğunda, işe dönme imkanınız olduğu halde izinsiz ve mazeretsiz dönmemiş iseniz hakkınızda işlem yapılması gündeme gelebilir.

3-3-4 gün göreve gelmediğiniz iddiasıyla hakkınızda işlem yapılacağını belirttiğinize göre, müstafi sayılmanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. 3-4 gün göreve gelmemek kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirir. Ancak, bir ceza verilmeden aynı fiilin yeniden işlenmiş olması durumunda tekerrür uygulamasına gidilmesi mümkün değildir. Çünkü tekerrür hali, disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin cezaların özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde yeniden işlenmesi halinde oluşmaktadır. İşlemiş olduğunuz herhangi bir fiil nedeniyle hakkınızda herhangi bir ceza verilmeden önce, aynı fiili yeniden işlediğinizde tekerrür hükmü değil, ilgili fiile denk gelen cezanın verilmesi gerekecektir.

Anlattığınız durum itibariyle hakkınızda disiplin cezası veya cezaları verilmesi mümkün olabilecek ise de, müstafi sayılma ya da Devlet memurluğundan çıkarılma gibi bir işlemi gerektirecek durum bulunmamaktadır.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7976 yazan marjii
2011 yılında 1 yıl kademe durdurma cezası almıştım.. 2011 ekim ayın da rahatsızlandım ve 2013 haziran ayına kadar istihrahat raporlu idim bu sürede raporsuz geçen 6 günü ocak 2014 de kademe durdurma cezası tekerrür ile meb yüksek disiplin kuruluna görevden çıkarılmam ile ilgili olarak dosyam mart 2014/ de gönderildi halen cevap gelmedi.. şimdi ise yukarı daki vermiş olduğum tarihler 3 gün 3 gün 4 gün de mazeretsiz ve kesintisiz göreve gelmemek ile il disiplin kurulu savunmamı istiyor.. eğer yeniden kademe durdurma alır isem durum ne olur ? teşekkürler

Daha
2 yıl 5 ay önce #7977 yazan papatya
Tekerrür uygulaması, verilen cezanın aynı fiile ilişkin olduğu durumlarda, bir derece ağır ceza şeklinde uygulanmaktadır. Bu nedenle, durumunuzu bu çerçevede ve disiplin cezalarına karşı yargı yoluna gitme hakkını kullanma hali çerçevesinde değerlendirmeniz gerekecektir.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7982 yazan marjii
peki bu durum da halen yüksek disiplin kurulunda görüşülen kademe durdurma tekerrür den görevden çıkarılma istemi ret olarak gelse.. bu yeni soruşturmadan yeniden kademe durdurma cezası alsam yeniden mi tekerrürden meb yüksek disipline gidecek dosyam ?

Daha
2 yıl 5 ay önce #7983 yazan papatya
Göreve gelmeme (3-9 gün) nedeniyle Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası almışsanız ve bu ceza kesinleşmişse, aynı fiili 10 yıl içerisinde tekrar işlemeniz durumunda Devlet memurluğundan çıkarılmanız gerekecektir. İkinci verilen ceza tekerrür olarak uygulanmazsa, aynı fiili üçündü defa işlemişseniz bu defa bu fiil sebebiyle hakkınızda tekerrür hükmü uygulanacaktır.

Mesajınızdan, 3 defa kademe ilerlemesi cezası aldığınızı anlamaktayım. Eğer durum bu şekildeyse memuriyetinize sor verilmesi yönünde işlem tesis edilmesi söz konusu olabilir.

Daha
2 yıl 5 ay önce #7984 yazan marjii
2011 yılın da 1 yıllık kademe durdurma almıştım..... 2013 yılın da 6 gün özürsüz göreve gitmemekle ilgili soruşturma sonucun da kademe durdurma cezası tekerrürü sebebi ile görevden çıkarılmam teklif edilmiş meb yüksek disiplin kurulunda şuan da dosyam halen olumlu olumsuz cevap gelmedi...... şimdi ise yeniden hakkım da soruşturma açıldı ve yeniden 10 gün göreve özürsüz gelmediğim idaa edilmekte ve il disiplin kurulu savunma istemekte yani kesinleşmiş olarak 2011 yılında kademe cezası aldım ikincisi de 2013 de idi oda tekerrürden meb yüksek disiplinde şuan da görüşülmekte.. 3.cü kademe almadım ama galiba onuda almak üzereyim.

Daha
2 yıl 5 ay önce #8052 yazan marjii
belki çok soru soruyorum ama :) idarecim çıldırmış durum da çünkü 35 gün göreve gelmedi ve yarım gün geldi izinsiz ayrıldı gibi tutanaklar göndermiş sürekli denetmenlere bunların için de 1 mayıs da var hastahanede muayyene olduğum günler de var hakkım da usulsüz soruşturma yapıldığından hem bilgi sahibi olmak hem de aynı durum başkalarının başına gelir ise bir örnek teşkil etmesi açısından yararlı olacaktır...... şimdi 20 mayıs ile 30 mayıs günleri arasında görev yerinden izinsiz ayrıldığıma dair müdür savunma istedi ben de savunmamı verdim müdür de bana 2 gün sonra uyarı cezası tebliği etti aradan 2 hafta sonra ise verdiği uyarı cezasını iptal ettiğine dair tebellüğ de bulundu bana gerekçe olarak da milli eğitim uyarı cezasını geçerli saymamış vali onayı olmadığı için ? yani buradaki vali onayı nedir ? ayrıca 20 mayıs ile 30 mayıs diyor yani arada hafta sonu tatilleri de giriyor yani benden bu şekilde bir savunma istemesi yasalmı ?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.364 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.