logo yeni

× Burada disiplin soruşturmaları, disiplin cezaları, görevden uzaklaştırma gibi konularda paylaşımda bulunabilirsiniz.

idari soruşturma süresi

Daha
3 yıl 1 ay önce #2946 yazan serdarutuk
Çalıştığım Kurumdaki Müdürü beni tehdit edip mobbing uyguladığı gerekçesiyle Müdürün bir üst amirine şikayet edip, idari soruşturma başlatılmasını talep ettim. Şikayet dilekçeme iki aydır cevap alamıyorum. Silsileyi bozmamak için bir üst amire dilekçe veremiyorum. Ne yapabilirim?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce #2948 yazan nilüfer
İdari başvurularda, 60 gün içerisinde idarenin ilgiliye cevap vermemesi durumunda, talep reddedilmiş sayılır. Ancak yaptığınız başvuru disiplin soruşturmasına ilişkin olup, konuya ilişkin gelişmeler olsa bile 2 ay içerisinde haberinizin de olması mümkün olmayabilir.

Bu nedenle, öncelikle şikayetinizin akıbetini öğrenmek için usulüne uygun bir başvuru yaparak konuya ilişkin bilgi almanız ve buna göre hareket etmeniz daha uygun olabilir.

Zira, soruşturma açma zaman aşımı sürelerini de düzenleyen 657 sayılı Kanuna göre, disiplin cezası gerektiren fiil ve halleri işleyenler hakkında, bu fiil ve hallerin işlendiğinin öğrenildiği tarihten itibaren;
a) Uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında bir ay içinde disiplin soruşturmasına,
b) Memurluktan çıkarma cezasında altı ay içinde disiplin kovuşturmasına,
Başlanmadığı takdirde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar."

Buna göre, amiriniz ilgili süreler içerisinde soruşturmaya başlamış olabileceği gibi, herhangi bir işlem yapmamış da olabilir. Hiçbir işlem yapılmamış olması durumunda ise, soruşturma açmayan amiriniz hakkında daha üst amire şikayette bulunabileceğiniz gibi, görevini yerine getirmediğini düşündüğünüz amir hakkında suç duyurusunda da bulunabilirsiniz diye düşünmekteyim.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: serdarutuk

Daha
3 yıl 1 ay önce #2959 yazan kenan sever
En iyisi nilüfer hanımın dediği gibi dilekçe verip şikayetinin ne aşamada olduğunu sormak ama sanki ciddiye alınıpta işleme konulmamış gibi duruyor. Yoksa mutlaka duyulur böyle durumlarda soruşturma başlatılsa.

Daha
3 yıl 1 ay önce #2978 yazan QIRIX
soruşturmanın başlayıp başlamadığını,soruşturmaya atanan soruşturmacının kim olduğunu,soruşturmanın hangi aşamada olduğunu soraraktan 4982 sayılı bilgi edinme kanununa dayanaraktan kaleme al ve iadeli taahütlü yolla. sana 15 gün içerisinde cevp vermek zorundalar.

başka sorun olursa bana cep tlf numaranı özel msj ile yolla.

kenan sever yazan: En iyisi nilüfer hanımın dediği gibi dilekçe verip şikayetinin ne aşamada olduğunu sormak ama sanki ciddiye alınıpta işleme konulmamış gibi duruyor. Yoksa mutlaka duyulur böyle durumlarda soruşturma başlatılsa.

“Hayat iki bölümdür : Geçmiş bir Rüyadır ; Gelecek bir Dilektir.” (Arap Atasözü)

"Yükün Dürüstlükse,Gücün Düşer Belki Ama "Başın Düşmez" (Kızılderili Atasözü)

Daha
3 yıl 1 ay önce #3009 yazan serdarutuk
öncelikle sy.nilüfer'in ve sizlerin yardım etme çabanıza teşekkür ederim.
bildiğim kadarıyla şahitlerin ifadeleri alınıyor. Bazı şahitler ifade vermekten imtina ediyor. Benim için en büyük handikap bir numaralı şahidin üst amirin olması. Zira üst amir her zaman müdürün yanında, yani tehdit etmemiştir diyebilir. sanırım 60 günlük sürenin dolmasını beklemek benim için faydalıdır. Cevap gelirse cevabı değerlendiririm; gelmezse bir üst amire müracaat ederim. Alakanıza tekrar teşekkür ederim. Bilgi ve yorumlarınıza ihtiyacım var...

Daha
3 yıl 1 ay önce #3010 yazan nilüfer
Gelişmeleri burada paylaşırsanız, katkı sunması amacıyla değerlendirmelerde bulunurum. Maalesef idarelerde bazı sorunları çözmek çok zor. :(

Daha
3 yıl 1 ay önce #3023 yazan zebani

serdarutuk yazan: öncelikle sy.nilüfer'in ve sizlerin yardım etme çabanıza teşekkür ederim.
bildiğim kadarıyla şahitlerin ifadeleri alınıyor. Bazı şahitler ifade vermekten imtina ediyor. Benim için en büyük handikap bir numaralı şahidin üst amirin olması. Zira üst amir her zaman müdürün yanında, yani tehdit etmemiştir diyebilir. sanırım 60 günlük sürenin dolmasını beklemek benim için faydalıdır. Cevap gelirse cevabı değerlendiririm; gelmezse bir üst amire müracaat ederim. Alakanıza tekrar teşekkür ederim. Bilgi ve yorumlarınıza ihtiyacım var...

Vicdan dene bir şey var göz göre göre yalan söyleyemez heralde

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3889 yazan serdarutuk
dikekçelerimi idareye sunalı 2 ay süre doldu.(65 gün oldu) Tarafıma hiç bir cevap verilmedi. Konuya şahit olanların ve benim ifadem alındı. Anladığım kadarıyla şahitler tehdit edildiğimi duymadıklarını beyan etmişler. Güvenlik kameralarınında ses kaydı yapmadıklarını öğrendim. Fakat kendim ve herkes adına konuyu kapatma taraftarı değilim. BİMER üzerinden dilekçelerimin akıbetini öğrenmek amacıyla bilgi isteyebilirmiyim? Zira çalıştığım kurum idaresiyle diyaloğumuz yok seviyesinde, bende bana yapılanlardan sonra kurum idarecileriyle yazılı veya sözlü diyalog kurma taraftarı değilim. Bundan sonra yapacağım hamle konusunda fikirlerinizi esirgemeyeceğinizi umuyorum. Teşekkür ederim.

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3896 yazan nilüfer
Bilgi edinme yoluyla dilekçeniz üzerine yapılan işlemlerin neler olduğunun bildirilmesini isteyin. Cevap verilmemesi ya da dilekçeniz üzerine hiç harekete geçilmemişse amirleriniz hakkında, istemeniz halinde adli yargıda suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Daha
3 yıl 2 hafta önce #3978 yazan keremcem
bimerle bilgi isteyebilirsiniz.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.386 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.