logo yeni

× Burada disiplin soruşturmaları, disiplin cezaları, görevden uzaklaştırma gibi konularda paylaşımda bulunabilirsiniz.

Disiplin Affıyla Geri Dönenler Hakkında

Daha
2 yıl 3 hafta önce #9651 yazan elifteymur
Merhaba, umarım konuyu doğru bölüme açmışımdır.

28 Şubat sürecinde disiplin cezası alarak memuriyetten uzaklaştırılanlar, 2006 yılında 5525 sayılı Kanun uyarınca disiplin cezaları affedildi. Bu süreçte memuriyetten uzaklaştırılanlar göreve geri döndüler.

Bu kişilerin 2006 yılına kadar açıkta geçen sürelerin kurum ve kesenek karşılıkları devlet tarafından ödenmek suretiyle bu sürelerin tamamı emekli fiil hizmetine sayıldı.
Ancak son torba yasayla birlikte 5510 sayılı Kanuna geçici 56. maddesine yeni bir hüküm eklenerek primleri ödenen bu süreler memuriyette geçmiş kabul edilerek kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi sağlandı.

Buradan hareketle eğer bu açıkta geçen süreler memuriiyette geçmiş sayılırsa 15/01/2005 tarihinde 5289 SKHK ' den veilen 1 dereceden faydalanılır mı ? Fakat bu kişiler bu tarihte görevde değiller.
Teşekkür ederim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 3 hafta önce - 2 yıl 3 hafta önce #9652 yazan Kül Tigin
Merhaba,
Disiplin affına ilişkin kanunun uygulanmasına açıklık getirilmesi amacıyla çıkarılmış 2006/1 sayılı genelgenin 9 uncu maddesinde şu ifade yer almaktadır:
9 – Mezkur Kanunun yürürlüğe girdiği 4/7/2006 tarihinden önceki dönemler için kadro, unvan, derece, kademe, ek gösterge, zam, tazminat ve benzeri mali, intibak ve özlük haklarında herhangi bir düzeltme ve geriye dönük hiçbir ödeme yapılmayacaktır.
Şahsi görüşüm, bu konuda bir düzenleme yaplmadığı sürece bu kişilerin bir dereceden faydalanamayacakları yönündedir. DPB nin bu konu le ilgili verilmiş bir görüşüne rastlamadığımı da belirtmek isterim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 3 hafta önce yazan Kül Tigin.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 3 hafta önce #9654 yazan elifteymur
Hocam torba yasa öncesi bu 9. madde geçerliydi. Ancak torba yasayla 5510 sayıla kanuna geçici maddeler eklediler ve bu süreler memuriyette geçmiş sayılır diye geçiyor dolayısıyla bu kişiler geriye dönük hem maaş hem de 1 derece alabileceğini düşünüyorum

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 3 hafta önce - 2 yıl 3 hafta önce #9673 yazan papatya

elifteymur yazan: Merhaba, umarım konuyu doğru bölüme açmışımdır.

28 Şubat sürecinde disiplin cezası alarak memuriyetten uzaklaştırılanlar, 2006 yılında 5525 sayılı Kanun uyarınca disiplin cezaları affedildi. Bu süreçte memuriyetten uzaklaştırılanlar göreve geri döndüler.

Bu kişilerin 2006 yılına kadar açıkta geçen sürelerin kurum ve kesenek karşılıkları devlet tarafından ödenmek suretiyle bu sürelerin tamamı emekli fiil hizmetine sayıldı.
Ancak son torba yasayla birlikte 5510 sayılı Kanuna geçici 56. maddesine yeni bir hüküm eklenerek primleri ödenen bu süreler memuriyette geçmiş kabul edilerek kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi sağlandı.

Buradan hareketle eğer bu açıkta geçen süreler memuriiyette geçmiş sayılırsa 15/01/2005 tarihinde 5289 SKHK ' den veilen 1 dereceden faydalanılır mı ? Fakat bu kişiler bu tarihte görevde değiller.
Teşekkür ederim.


Sayın ELİFTEYMUR,
Disiplin cezası nedeniyle memuriyetle ilişiği kesilmiş olanlara yeniden memuriyete dönme hakkı tanıyan düzenlemelerde, açıkta geçen sürelerin Devlet memuriyetinden sayılarak her bir yıllık süre için bir kademe ve her 3 yıl için bir derece verilmesine hükmedilmiş olması, aynı dönem içerisinde özel bir yasal düzenlemeyle o tarih itibariyle görevde olanlara tanınan bir hakkın da aynı şekilde memurlar hakkında uygulanacağı anlamına gelmeyeceğini düşünmekteyim.
Nasıl ki, açıkta geçen o sürelerin memuriyette nasıl değerlendirileceği açıkça düzenleniyorsa, o dönemde verilen başka bir haktan yararlanma hususunun da kanunda açıkça düzenlenmiş olması gerekmektedir.
Öte yandan, yasal düzenleme bir iptal kararı niteliği taşımadığından, otomatik olarak memurun eski durumu geri gelmemekte, sadece çıkarılan kanunda sayılan şartlar altında ilgililer hakkında işlem yapılması sağlanmaktadır.
Kısacası, 2005 yılında memurlara tanınan 1 derece ilerlemesinin, mevcut haliyle o tarihte memuriyetten atılmış olan (yargı kararı üzerine geri başlatışmış olanlar hariç) hakkında uygulanamayacağını değerlendirmekteyim.

Konuya ilişkin olarak 5510 sayılı Kanunun Geçici 44 ve Geçici 51 inci maddelerinde de, açıkta geçen sürelerin emeklilik bakımından nasıl değerlendirileceğinden söz edilmiş olup, ilave bir dereceden yararlanmaya ilişkin herhangi bir hükme ise yer verilmemiştir.

Ancak, bu konuda açılacak davalarda idari yargı yerlerinin farklı değerlendirmelerde bulunarak, ilgili memur hakkında ilave derece uygulamasına da gidilmesi gerektiğine hükmetmeleri de söz konusu olabilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 2 yıl 3 hafta önce yazan papatya.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: elifteymur

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 3 hafta önce - 2 yıl 3 hafta önce #9676 yazan elifteymur
Sayın editörüm cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir kez daha aydınlattınız bizi
Son Düzenleme: 2 yıl 3 hafta önce yazan elifteymur.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.353 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.