logo yeni

× Burada disiplin soruşturmaları, disiplin cezaları, görevden uzaklaştırma gibi konularda paylaşımda bulunabilirsiniz.

Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre

Daha
2 yıl 1 ay önce #9582 yazan deliorman
arkadaşlar disiplin soruşturmasında verilen 7 günlük savunma süresi haftasonuna denk gelirse nasıl işlem yapılır?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 1 ay önce #9583 yazan levent
hafta sonundan sonra ilk pazartesi verirsin

:)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: deliorman

Daha
2 yıl 4 hafta önce #9587 yazan deliorman
Konuyla ilgili mevzuat varmıdır nerede bulabilirim?

Daha
2 yıl 4 hafta önce #9588 yazan levent
657 sayılı kanun:

Savunma hakkı:

Madde 130 - Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemez.

Soruşturmayı yapanın veya yetkili disiplin kurulunun 7 günden az olmamak üzere verdiği süre içinde veya belirtilen bir tarihte savunmasını yapmıyan memur, savunma hakkından vazgeçmiş sayılır.

Daha
2 yıl 4 hafta önce #9591 yazan deliorman
levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

Daha
2 yıl 4 hafta önce #9593 yazan levent

deliorman yazan: levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

bu sitede hukukçu arkadaşlarımız da var eminim cevap yazacaklardır, benim şahsi görüşüm kanun tarafından öngörülmüş bir süre hesaplanırken size tebliğ edildiği günün ertesi günü birinci günü sayılır, eğer sürenin son günü resmi tatile denk gelmesi halinde söz konusu süre, takip eden mesai gününün sonunda bitecektir.

Daha
2 yıl 4 hafta önce #9596 yazan papatya

deliorman yazan: levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

Sayın DELİORMAN,

Devlet Memurları Kanununda yer alan süre düzenlemelerinde, sürelerin son gününün tatil günlerine denk gelmesi halinde nasıl bir uygulama yapılacağı konusunda ayrıca hükümlere yer verilmemiştir.

Öte yandan, idari işlemlere ilişkin yargılamalarda, belirlenmiş olan sürenin son gününün tatile rastlaması halinde nasıl hareket edileceği konusu 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununda düzenlenmiş olup, idari işlemlere ilişkin uygulamalarda da bu düzenlemelere göre hareket edilmektedir.

2577 sayılı Kanuna göre, sürenin son gününün tatil gününe rastlaması halinde, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzamaktadır.

Buna göre, sorunuza Sayın LEVENT'in verdiği cevapta da ifade edildiği üzere, son günü tatile dank gelen savunma yapma süresi, tatil bitimini izleyen ilk mesai günü mesai saati sonu itibariyle bitmiş olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: levent

Sayfa oluşturma zamanı: 0.368 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.