logo yeni

× Burada B grubu kadrolar ve diğer memur sınavları, soru ve cevaplar ile mesleklerle ilgili konular hakkında paylaşımda bulunabilirsiniz.

2014 KPSS başvuru durumu

Daha
3 yıl 2 ay önce #1920 yazan dialup
Önlisans Elektrik bölümü mezunuyum 2014 KPSS ye önlisans düzeyinden girmek istiyorum. Fakat aynı zamanda İktisat 4 sınıftayım ve 2014 haziranda mezun oluyorum. KPSS ye önlisans düzeyinden girmemle ilgili bir sıkıntı var mı ?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #1942 yazan Kül Tigin
Prensip olarak lisans düzeyinde yapılacak KPSS’nin son başvuru tarihi itibariyle lisans mezunu olan adaylar, ortaöğrenim/önlisans düzeyinden sınava giremezler. Burada önemli olan aynı düzeyde bilgi sahibi insanların aynı sorularla karşılaşıp yarışmalarıdır. Dolayısıyla lisans mezunu birisinin ortaöğretim ya da önlisans mezunu insanlarla aynı sınava girmesi doğru kabul edilmemektedir.

Binaenaleyh önlisans mezunu olarak KPSS ye giriyorsanız tarihleri buna göre ayarlamanızı ve gerekirse mezuniyeti bir kaç ay ertelemenizi tavsiye ederim.

Konuyla ilgili Danıştay 12. Daire Kararı

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan Kül Tigin.

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #1944 yazan NEDVED
SIKINTI ELBET VAR SINAVA ÖNLİSANSTAN GİREMEZSİN. YAPMAN GEREKEN İKTİSAT 4 SINIFTAKİ BİR DERSTEN MEZUN OLMAMAK.YANİ 1 DERS YÜZÜNDEN 4. SINIFI UZATMAK OLACAK.BU MEZUN OLAMYACAĞIN DERSTE GÜZ DÖNEMİNDEN OLMALI Kİ SINAVA ÖNLİSANS ELEKTRİKTEN GİRESİN.KALDIĞIN DERSİ DE 2015 YILININ GÜZ DÖNEMİNDE SINAVA GİR O DERSİ VER VE MEZUN OL. DOLAYISYLA 2016 YLINA KADAR ÖNLİSANS ELEKTRİKTEN YARARLANMIŞ OLUCAN.
AYRICA ÖNLİSANS ELEKTİRKTEN DAHA RAHAT ATANIRSIN.
YOKSA ELİNİ SALLASAN İKTİSAT İŞLETMEYE ÇARPIYOR. BU BENİM FİKRİM İSTER UYAR İSTER UYMAZSIN. KARAR SENİN:)

(Ey Muhammed!) Biz senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik; ve şimdi sen ölürsün de onlar baki mi kalır? (Enbiya-34)

Biz, her insanın kaderini kendi boynuna(Kişisel Seçimine) bağlamışızdır.Diriliş günü, kendisi için bir kayıt çıkarıp yayımlarız. (İsra-13)
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan NEDVED. Sebep: CÜMLE EKSİKLİĞİ

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #1945 yazan dialup

Kül Tigin yazan: Prensip olarak lisans düzeyinde yapılacak KPSS’nin son başvuru tarihi itibariyle lisans mezunu olan adaylar, ortaöğrenim/önlisans düzeyinden sınava giremezler. Burada önemli olan aynı düzeyde bilgi sahibi insanların aynı sorularla karşılaşıp yarışmalarıdır. Dolayısıyla lisans mezunu birisinin ortaöğretim ya da önlisans mezunu insanlarla aynı sınava girmesi doğru kabul edilmemektedir.

Binaenaleyh önlisans mezunu olarak KPSS ye giriyorsanız tarihleri buna göre ayarlamanızı ve gerekirse mezuniyeti bir kaç ay ertelemenizi tavsiye ederim.

Konuyla ilgili Danıştay 12. Daire Kararı

2014 Lisans KPSS başvurusu Nisan ayı içerisinde yapılıyor. Ben ise haziranda mezun oluyorum. Önlisans kpss başvuruları ise haziran-temmuz gibi yapılıyor. Şimdi hangisi referans alınacak eğer önlisans başvuru sırasında lisans mezunu olmamam gerekirse benim için sıkıntı.
Bu aşamada kafama takılan yer şurası sınav tarihinden öncemi yoksa başvuru tarihinden öncemi mezuniyet durumu kontrol ediliyor.

Şuan benim kurumumda 3 eylül 2012 te lisans mezunu olup eylül ayında yapılan kpss önlisans ile atanan arkadaş var
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan dialup. Sebep: eksik

Daha
3 yıl 1 ay önce #1965 yazan keremcem
Önlisans kpss başvurularında mezun olmaman gerekli. Sen işini garantiye alıp mezun olma.

Daha
3 yıl 1 ay önce #2202 yazan Kül Tigin
Bu konudaki son durumu yukarıdaki mesajda belirtmiş ve Danıştay 12. Dairenin kararına link vermiştim. Ancak bugünkü haberimizde de göreceğiniz üzere Danıştay 12. Dairenin son kararı farklı bir yaklaşımı gösteriyor.

KPSS ye son öğrenimden girme şartı ile ilgili son durum haberimiz.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: amour

Daha
3 yıl 1 ay önce #2204 yazan lazslo
haberden anladığım kadarıyla son öğrenim durumundan sınava girip tercih yapma eşitlik ilkesine aykırı deniyor. O zaman örneğin teknik lise mezunu hemde üniversite mezunuysam ve lisans düzeyinden sınava girmişsem aldığım puanla teknik lise mezunlarının tercih ettileri kadrolarıda tercih edebilmeliyim.

Daha
3 yıl 1 ay önce #2241 yazan dialup

Kül Tigin yazan: Bu konudaki son durumu yukarıdaki mesajda belirtmiş ve Danıştay 12. Dairenin kararına link vermiştim. Ancak bugünkü haberimizde de göreceğiniz üzere Danıştay 12. Dairenin son kararı farklı bir yaklaşımı gösteriyor.

Sayın Kül Tigin,

Benim haziran ayında kesin mezun olmam gerekiyor askerlik vs işlemler için. Fakat 2012 kpss başvuru klavuzunu inceledim başvuru şartlarında şu bilgiler var bana yorumlayabilirmisiniz ?

2.1 BAŞVURU KOŞULLARI
Bu sınava ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında
mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun
olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. 9-18 Nisan 2012 tarihlerinde 2012-KPSS Lisans
başvuruları alınmış olduğundan, 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar
2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun
uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan
yararlandırılmazlar.

DİKKAT:
2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a son başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ön lisans
diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.
Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans’a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir.
2012-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları
mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından
engellenecektir

aynı durum 2014 kpss içinde geçerli olursa ben haziranda mezun oluyorum kpss lisans başvuru işlemleri mayıs ayında bitiyor dolayısıyla mayıs ayı içerinde mezun değilim ve kpss ye önlisans düzeyinden başvurabilirim

Daha
3 yıl 1 ay önce #2250 yazan Kül Tigin

dialup yazan:

Kül Tigin yazan: Bu konudaki son durumu yukarıdaki mesajda belirtmiş ve Danıştay 12. Dairenin kararına link vermiştim. Ancak bugünkü haberimizde de göreceğiniz üzere Danıştay 12. Dairenin son kararı farklı bir yaklaşımı gösteriyor.

Sayın Kül Tigin,

Benim haziran ayında kesin mezun olmam gerekiyor askerlik vs işlemler için. Fakat 2012 kpss başvuru klavuzunu inceledim başvuru şartlarında şu bilgiler var bana yorumlayabilirmisiniz ?

2.1 BAŞVURU KOŞULLARI
Bu sınava ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında
mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun
olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. 9-18 Nisan 2012 tarihlerinde 2012-KPSS Lisans
başvuruları alınmış olduğundan, 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar
2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun
uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan
yararlandırılmazlar.

DİKKAT:
2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a son başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ön lisans
diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.
Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans’a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir.
2012-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları
mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından
engellenecektir

aynı durum 2014 kpss içinde geçerli olursa ben haziranda mezun oluyorum kpss lisans başvuru işlemleri mayıs ayında bitiyor dolayısıyla mayıs ayı içerinde mezun değilim ve kpss ye önlisans düzeyinden başvurabilirim

Sayın dialup. Yazımızda yer verilen yargı kararını da incelerseniz 2008 kılavuzunun yukarıdaki 2012 kılavuzuyla aynı içerikteki kısmının iptal edildiğini göreceksiniz. Yani 12. Daire 2008 kılavuzundaki benzer hükmü iptal etmiştir ancak temyiz yolu açık bulunmaktadır. Dolayısıyla bundan sonra idari dava daireleri kuruluna gidilmesi durumunda farklı karar da çıkabilir.

Burada 12. daire daha önceki kararından farklı olarak eşitlik ilkesine vurgu yaparak son öğrenim düzeyinden sınava girme zorunluluğunun lisans okuyanlar için haksızlık yarattığını belirtmiştir. Ancak karar 2008 kılavuzuyla ilgili olduğu için 2012 kılavuzunun durumuyla ilgili bir değişiklik bulunmamaktadır. 2012 sınav sonucuna göre yapılacak yerleştirmelerde bir değişiklik olmayacağını düşünmekteyim.

Daha
3 yıl 1 ay önce #2259 yazan dialup
Başvuru klavuzundaki başvuru şartlarını taşıyorsam sınavdan önce mezun olmam bişey değiştirmezki ben zaten o sınava girmeyi hakediyorum ben bir kadroya atanırsam kurum beni görevime başlatmazsa ben doğrudan kpss başvuru klavuzunu mesnet göreririm. Sonuçta başvuru klavuzu DPB ve ÖSYM tarafından hazırlanmıyor mu ?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.501 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.