logo yeni

× Burada B grubu kadrolar ve diğer memur sınavları, soru ve cevaplar ile mesleklerle ilgili konular hakkında paylaşımda bulunabilirsiniz.

Eski Hükümlünün KPSS Sınavından Yararlanması?

Daha
1 yıl 6 ay önce #11317 yazan slymncmn
Selam arkadaşlar kpss ve eski hükümlülük ile ilgili bir sorum olacak

Ben 2008 yılında başkasının kredi kartını izinsin olarak kullandım hakim bana 2 yıl 6 ay ceza verdi temyiz yolu acık dedi ve dosyayı yargıtaya yolladım tabiki yargıtaydan ret cevabı geldi bana
18/07/2013 tarihinde acık ceza evine cezamı bitirmek üzere gittim 8 ay acık ceza evinde yattım

ben bu cezadan dolayı eski hükümlü kadrosundan kpss girme şansım varmı bazı siteler de okudugum bir kac madde var bir yıldan az cezalar hükümlü kadrosuna girmiyor bir kac ceza maddesi var onlarda kpss giremiyor
bir türlü acıklayıcı bir yazı bulamadım arkadaşlar ceza aldıgım TCM kanunu 5237SA 245/1 budur cezamdan dolayı 2 yıllık üniversite mevzunu olmama ragmen kimse işvermemekte beni buradan bilgilendire bilirseniz cok makbule gecer

Şimdiden ilgilenen arkadaşlar için Teşekkür ederim

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 6 ay önce #11319 yazan Kül Tigin
Merhaba slymncmn
657 sayılı Kanuna göre memuriyete girişte aranan genel şartlar arasında aşağıdaki suçlardan mahkum olmamak ta aranmaktadır.
Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Sayılan suçlardan mahkûm olanlar için mahkûmiyet süresine ve suçun kasten işlenip işlenmediğine bakılmamakta olup, bu suçları işleyenler memuriyete alınmamaktadır.

Sizin durumunuzda memuriyete girmenizin aşağıdaki iki sebeple mümkün olmadığını düşünmekteyim:
1) suçun kasten işlenmesi halinde bir yıldan fazla ceza almış olmanız,
2) işlediğiniz suç her ne kadar TCK'da bilişim suçu başlığı altında düzenlense de, TCK 245 inci maddede etkin pişmanlık hükümleri bakımından hırsızlık suçlarına atıfta bulunmuş olması sebebiyle, suçunuzun hırsızlık suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği.

Dediğim gibi bu benim yorumum olup, durumunuzun kanunda açıkça düzenlenmemesi ve yoruma ihtiyaç gerektirmesi sebebiyle, ilerde mağduriyet yaşamamanız adına, konuyu netleştirmek için Devlet Personel Başkanlığına başvurmanızı ve durumunuzu belirterek görüş verilmesini istemenizi tavsiye ederim.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Daha
1 yıl 6 ay önce #11321 yazan slymncmn
Teşekkürler Kül Tigin

Sayfa oluşturma zamanı: 0.326 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.