logo yeni siyah

İŞTİRAK NAFAKASI İNDİRİM TALEBİ DAVASI HAKKINDA.

Daha
5 ay 2 hafta önce #14071 yazan Astsubay7979
astsubay olarak görev yapmakta iken (maaşım 4200 tl.) bipolar duygulanım bozukluğu tanısı ile ADİ MALUL olarak malulen emekliliğe sevk edildim.(maaşım 1946 tl.) almış olduğum maaşım 4200 tl. den 1946 tl. ye düşmüştür.
biri 10'uncu sınıfa diğeri 4'üncü sınıfa giden boşandığım ilk eşimden olan iki çocuğuma ödediğim iştirak nafakası toplam 570 tl. dir.
evliyim. ikamet ettiğim ev kiradır (kira tutarı aidat dahil 480 tl.), ankarada büyük şehir koşullarında yaşamaktayım, tek gelir ve geçim kaynağım emekli maaşımdır. (1946 tl) hiç bir bankada adıma kayıtlı bir yatırım hesabım ve içinde para bulunan hesabım bulunmamaktadır. üzerime kayıtlı tek malım piyasa fiyatı yaklaşık 45.000 tl. olan arabamdır. üzerimde hiçbir taşınmaz yoktur.
müşterek çocuklarımızın annesi yani boşandığım eşim oturduğu ev babasının ikinci olduğundan kira vermeden oturmaktadır ve asgari ücretin 1300 tl. olduğu bu devirde aynı zamanda özel güvenlik görevlisi olarak sigortalı olarak çalışmaktadır (almış olduğu maaşı bilmiyorum) kendi memleketinde annesine ve babasına yakın oturmaktadır.
müşterek çocuklarımıza ödemiş olduğum iştirak nafakasının indirilmesi konusunda yukarıdaki nedenleri belirterek dava açtım ve duruşma gününü bekliyorum.
sorularım şunlar olacak
iki çocuğuma ödediğim iştirak nafakası tutarının 570 tl. den 280 tl. ye düşürülmesini istediğimi belirttim bu rakama düşermi iştirak nafakası veya sizce hangi rakama düşebilir ?
astsubay iken en son maaşımdan icra yolu ile NİSAN ayının 15'inde 580 tl. olarak kesildi ve o günden sonra emekli olduğum için ve sanırsam iştirak nafakası indirim talebinde bulunduğum için henüz emekli maaşımdan nafaka kesintisi yapılmadı.
birikmiş nafaka adı altında NİSAN ayının 15'inden sonra kesilmesi gereken MAYIS, HAZİRAN, TEMMUZ nafakaları hakimin eğer iştirak nafakasını indirirse indirdiği tutar üzerinden mi ödeyeceğim yoksa hakim iştirak nafakasını indirse bile birikmiş nafakayı astsubay iken ödediğim 580 tl. üzerinden mi ödeyeceğim ?
hakimin birikmiş nafaka tayin etmeme ihtimali var mıdır ? yani iştirak nafakası indirim talebi davası sonuçlandığı andan itibaren geçerli olmak üzere der mi ?
TEŞEKKÜR EDERİM.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
5 ay 2 hafta önce #14072 yazan turanaga
Maaşınız yarısından bile daha fazla azalmış. Daha önceki gelir durumunuz da göz önünde bulundurularak belirlenen nafaka tutarında indirime gidilebilir. Ancak mahkemenin takdiri ne kadar olur, bu konuda net birşey söylemek mümkün olmayacaktır.

Mahkeme daha düşük tutarda bir nafaka belirlerse, bunu dava açma tarihinden geçerli olmasına hükmedebilir veya dava dilekçesindeki talebiniz doğrultusunda karar da verebilir.

Mahkemenin vereceği karar inşallah gönlünüzce olur.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Astsubay7979

Daha
5 ay 2 hafta önce #14073 yazan Astsubay7979
VERDİĞİNİZ BİLGİLERE TEŞEKKÜR EDERİM. İNŞALLAH ADIMA OLUMLU BİR SONUÇ ÇIKAR
BİR SORUM DAHA OLUCAK SİZE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
SORUM ŞU;
BEN AVUKAT TUTMADIM YALNIZ KARŞI TARAF BİR DEĞİL İKİ TANE AVUKAT TUTTU NAFAKA 1 TL. BİLE İNDİĞİ TAKTİRDE DAVAYI KAZANMIŞ KABUL EDİLECEĞİM DİYE BİLİYORUM VE KARŞI TARAFIN TUTMUŞ OLDUĞU AVUKATLARIN MASRAFLARINI KAZANDIĞIM İÇİN BENİM ÖDEMEMEM GEREKİYOR ANCAK SÖZ KONUSU DAVA İŞTİRAK NAFAKASI OLDUĞU İÇİN ÇOCUKLAR MAĞDUR OLMASIN DİYE BANA ÖDETTİREBİLİR DİYOR BAZI AVUKATLAR BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

Daha
5 ay 2 hafta önce #14076 yazan turanaga
Mahkeme, kararını verirken avukatlık ücretinin ne kadar olacağını ve hangi taraf üzerinde bırakılacağını da belirleyecektir. Ama sadece bir avukatlık ücreti çıkacaktır. Yani iki avukat olsa bile sadece bir avukat varmış gibi standart vekalet ücreti çıkacaktır.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.326 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.