logo yeni

× Burada naklen ya da açıktan atanma, özür durumuna bağlı ya da zorunlu yer değiştirme ve becayiş işlemleri ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarda İşe Girmek

Daha
3 yıl 1 ay önce #2819 yazan kemal gökay
Yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığında hangi statüde personel çalışıtıryor. Orada işe girmek için ne yapmak lazımdır. İngilizce şartı arıyorlarmı yardım bekliyorum lütfen

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #2826 yazan nazli
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında personel istihdamı şu şekildedir.

1- Başkanlık personeli, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbidir. KPSS sonucuna göre ya da naklen atama yoluyla bu kurumun kadrolarına geçilebilri

2-Başkanlıkta, 657 sayılı Kanun ve diğer mevzuat hükümlerine bağlı kalmaksızın, sözleşme ile yerli veya yabancı uzman istihdam edilebilir. Sözleşmeli olarak işe girmek için, kurum tarafından açılacak sınavı kazanmak gerekiyor.
Sözleşmeli Personel Giriş Sınavı
Sözleşmeli personel, şekli kurum tarafından belirlenecek giriş sınavı sonucuna göre atanır. Giriş sınavı, Başkanlık tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan oluşur.

Son 10 yılın 5 yılını yurtdışında geçirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sadece sözlü sınav yapılır.

Giriş sınavları, boş sözleşmeli personel pozisyonu ve ihtiyaç durumuna göre Başkanlık tarafından uygun görülecek zamanlarda ihtiyaç duyulan yabancı dil ve öğrenim dallarında yapılır.

Giriş sınavı, Başkanlıkça yazılı giriş sınavı yapılmasına karar verildiği durumlarda, sınav klasik ve/veya test usulünde yapılabilir. Başkanlıkça, uygun görüldüğü takdirde yazılı giriş sınavının bir kısmı ya da tamamı üniversiteler veya diğer kamu kurumlarına da yaptırılabilir.

Sözleşmeli olarak istihdam edilecek personel, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır.

Bunlara ödenecek ücretin net tutarı, birinci dereceli Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanına ödenen aylık ortalama net tutarı aşmamak üzere Başkan tarafından tespit edilir. (Mevcut hali ile birinci dereceli Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanını yaklaşık 4.700 TL aylık net ücret almaktadır)

Bu şekilde çalıştırılacak personelin sayısı 70’i geçemez.

Bu fıkraya göre istihdam edilecek sözleşmeli uzmanların yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren Başkanlıkça belirlenecek bölümlerinden mezun olmaları ve Başkanlıkça belirlenecek yabancı diller için Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az B düzeyinde puan almak veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şartları aranır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı veya bu sınava denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan sınavlarla ölçülmeyen yabancı diller için; ilgili dilde en az üç yıllık ortaöğretim veya ön lisans, lisans veya yüksek lisans diploması almış olmak ya da o dilin resmî dil olarak konuşulduğu ülke resmî makamları tarafından düzenlenen sınavda yüzde seksen oranında başarılı olmak gerekir.

3-Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, I. Hukuk Müşaviri, Hukuk Müşaviri ve Basın Müşaviri kadrolarına Başkanın teklifi ve Başbakanın onayı ile atama yapılır. Başbakan, atama yetkisini Başkana devredebilir. Bu kadrolar dışındaki diğer personel, Kurum Başkanı tarafından atanır.
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce yazan nazli.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: kemal gökay

Daha
3 yıl 1 ay önce #2831 yazan kemal gökay
Memursak o zaman sadece memur kadrolarına naklen geçebiliyoruz heralde dimi

Daha
3 yıl 1 ay önce #2835 yazan nazli
Memur kadrolarına geçilebileceği gibi, memurluktan istifa ederek sözleşmeli olmaya da engel bir durum görülmüyor. Ancak bir daha memuriyete dönmenizde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Daha
3 yıl 1 ay önce #2849 yazan metinc

kemal gökay yazan: Yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığında hangi statüde personel çalışıtıryor. Orada işe girmek için ne yapmak lazımdır. İngilizce şartı arıyorlarmı yardım bekliyorum lütfen

Kurumun adı bile akraba eş dost kolay işe der gibi :lol:

Daha
3 yıl 1 ay önce #2919 yazan metinc
Memurların ek ödemesi filan varmı acaba? yoksa 666 bunlarıdamı vurdu. Hayır kurumun adına bakınca sanki extra birşeyler varmış izlenimi veriyor

Daha
3 yıl 1 ay önce #2940 yazan kemal cebi
ekstra bir geliri olduğunu sanmıyorum ama bazen kurumda çalışanlar bile saklayabiliyor bazı şeyleri. adama maaşını soruyorsun eksik söylüyor bu memur milleti çok kurnaz

Daha
3 yıl 1 ay önce #2949 yazan nazli
Bir arkadaşım orada çalışıyor, herhangi bir ek ödeme almadığını biliyorum. :) yoksa bana söylemedi mi?

Sayfa oluşturma zamanı: 0.358 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.