logo yeni

× Burada naklen ya da açıktan atanma, özür durumuna bağlı ya da zorunlu yer değiştirme ve becayiş işlemleri ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

İHS'linin başka bir kuruma atanması.

Daha
1 yıl 4 ay önce #11605 yazan sami
Arkadaşlar merhaba;
kamuda İdari hizmet sözleşmesi altında bilgisayar mühendisi olarak 1 ay önce işe başladım.
Sizlere geleceğim hakkında sürekli kafamı meşgul eden ve cevabını çok merak ettiğim bir soru yöneltmek istiyorum. Cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdiden.
2014 KPSS P3 puanım elimde mevcut. 2015/2 Kasım ve 2016/1 Haziran merkezi atamalarında tercih yapıp B grubu herhangi bir kadroya yerleştirmeye hak kazanırsam şayet izlemem gereken yol nedir acaba ?
Kurumun İdari Hizmet Sözleşmesinde;

(1) Sözleşmeli olarak çalışanların, çekilme isteklerinin Genel Müdürlükçe kabulü; istek, yaş haddi, malullük sebeplerinden birisine dayanılarak emekliye ayrılma; ölüm; sözleşmeli personel olarak alınma şartlarından herhangi birisini taşımadığının anlaşılması, sözleşmeli personel olabilme şartlarından birisinin kaybedilmesi veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. Maddesinde düzenlenen devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve hallerde bulunmuş olması durumlarında sözleşmeleri feshedilir.
(2) Taraflar sözleşmenin bitiminden bir ay önce ihbar etmek şartı ile sebep göstermeksizin sözleşmeyi fesih edebilirler. Aksi takdirde sözleşme süresi aynı şartlarla bir bütçe yılı uzatılmış sayılır.

maddeleri vardır. bu maddeler ışığında 2. maddedeki gibi sebep göstermeden ve ya usulüne uygun istifa etmem mi gerekiyor yoksa başka bir yol mu izlemem gerekiyor? Böyle bir durumda 657 ye tabi memur gibi 6 ay ya da 1 yıl bekleme sürem olur mu ?
bir de kurumun izin vermeme gibi bi hakkı var mıdır ? olursa nasıl bir yol izlemem gerekir ?
teşekkürler iyi günler

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11607 yazan metinc
Merhaba sami,
Merkezi yerleştirme ile herhangi bir kadroya yerleştirmen yapılırsa, istifa edip yerleştirildiğin kuruma başvurabilirsin. İstifa yani senin durumunda sözleşmenin feshi için kurumuna sebep göstermeden başvurabilirsin. Düşük bir ihtimal olarak görsemde kurumun sorun çıkarması durumunda yargıya başvurman gerekecektir. İstifa ettikten sonra herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan yerleştirildiğin kuruma ataman için başvurunu yapabilirsin.
Ayrıca çalıştığın kurumun idari hizmet sözleşmesi yönetmeliği olabilir. Varsa bu yönetmelikteki kendi isteğiyle çekilme maddesine de bakabilirsin.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce - 1 yıl 4 ay önce #11609 yazan sami
cevap için teşekkürler.
kendi isteğiyle çekilme vs ilk mesajımda yazdığım gibi. 1 ay önceden haber vermek şartıyla usulüne uygun istifa edip 1 ay bekleyebilir. 1 ay içinde kurum istifamı kabul etmezse resmi olarak istifa etmiş oluyormusum bu doğru mudur?
yani kurum istifamı kabul etmemesinde bir dayanağı varmıdır ?
bir de verdiğiniz cevaplar ben merkezi yerleştirme ile değil de A grubu kadroya atanırsam da aynı şeyler geçerli midir ?
elimizde böyle bir fesih hakkı ve yönetmelik varken kurum neden izin vermek istemeyebilir sonuçta yönetmelik benim lehime ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Son Düzenleme: 1 yıl 4 ay önce yazan sami.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 4 ay önce #11610 yazan metinc
A grubu içinde aynı şekilde istifa edip beklemeksizin geçebilirsin. Kurumun istifanı kabul etmeme sebebi hizmetinize ihtiyaç olduğu sebebiyle olabilir. Ancak bu gibi durumlarda yargı kararları ile iptal kararı alınabilmektedir.
İstifa konusunda kesin bir şey söylemek için hizmet sözleşmesinin tüm maddelerine bakmak lazım. Buradan ezbere bir şey söyleyemem sadece sizin yazdığınız maddelere dayanarak söyledim. Bazı kurumlarda ihs ler için yönetmelikle düzenleme yapılmıştır. Böyle bir düzenleme varsa ona bakmak lazım. Ama genel olarak sözleşmeli personel için bile istifanın kabul edilmemesi gibi durumlar pek karşılaşılmazken, ihs için pek sorun yaşanacağını sanmam.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce #11647 yazan sami
tekrardan bir soru sormak istedim sizlere. idari hizmet sözleşmesi statüsünde çalıştığımı söylemiştim. başlayalı 1 ay olacak. aday memurluk süreci var mıdır ? var sa bu aday memurluk süresi içinde ( 1 yıl) başka kuruma A grubu kadroya ya da KPSS ile B grubu kadroya atanmam durumunda istifa edememem gibi bir durum söz konusu mudur ?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce #11648 yazan metinc
İdari hizmet sözleşmesinde aday memurluk gibi bir şey yok. Zaten memuriyetten farklı bir statü. İstifa ile ilgili yukarıda da söyledim sözleşme hükümlerine bakın. Ancak istifa edemez gibi bir düzenleme olması mümkün değil. Kimse zorla çalıştırılamaz.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce #11750 yazan yüksekpc
tüm yazılanları okudum fakat bir soru sormak istiyorum. Eğer idari hizmet sözleşmesinde, ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi varsa , böyle olsa bile istifa ve başka kuruma geçiş konusunda yukarıda yazılanlar geçerli mi yoksa başka bir durum söz konusu olabilir mi ?
teşekkürler.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce #11751 yazan papatya

yüksekpc yazan: tüm yazılanları okudum fakat bir soru sormak istiyorum. Eğer idari hizmet sözleşmesinde, ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi varsa , böyle olsa bile istifa ve başka kuruma geçiş konusunda yukarıda yazılanlar geçerli mi yoksa başka bir durum söz konusu olabilir mi ?
teşekkürler.



Sayın YÜKSEKPC,

Ücret ve mali haklar dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olanlar hakkında (ücret ve mali haklar dışında) 657 sayılı kanun hükümleri uygulanır. Bu şekilde çalışanlara da 657'ye tabi memur denilmektedir. Bu nedenle, bekleme sürelerine ilişkin 657 sayılı Kanun hükümleri bu personel hakkında da uygulanır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce #11765 yazan yüksekpc
fakat yukarıda arkadaşın belirttiği ;
(1) Sözleşmeli olarak çalışanların, çekilme isteklerinin Genel Müdürlükçe kabulü; istek, yaş haddi, malullük sebeplerinden birisine dayanılarak emekliye ayrılma; ölüm; sözleşmeli personel olarak alınma şartlarından herhangi birisini taşımadığının anlaşılması, sözleşmeli personel olabilme şartlarından birisinin kaybedilmesi veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. Maddesinde düzenlenen devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve hallerde bulunmuş olması durumlarında sözleşmeleri feshedilir.
(2) Taraflar sözleşmenin bitiminden bir ay önce ihbar etmek şartı ile sebep göstermeksizin sözleşmeyi fesih edebilirler. Aksi takdirde sözleşme süresi aynı şartlarla bir bütçe yılı uzatılmış sayılır.

maddeleri bulunmaktadır. Hem de ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi var. yukarıda diğer editörünüzün verdiği cevapla sizin cevabınızda bir çelişki mevcut. Hem yukarıda belirttiğim 1 ve 2 maddeleri hem de ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi bulunuyorsa istifa etmesi durumunda bekleme süresi var mıdır ? sonuçta sözleşmeli kadro ?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 3 ay önce - 1 yıl 3 ay önce #11768 yazan papatya

yüksekpc yazan: fakat yukarıda arkadaşın belirttiği ;
(1) Sözleşmeli olarak çalışanların, çekilme isteklerinin Genel Müdürlükçe kabulü; istek, yaş haddi, malullük sebeplerinden birisine dayanılarak emekliye ayrılma; ölüm; sözleşmeli personel olarak alınma şartlarından herhangi birisini taşımadığının anlaşılması, sözleşmeli personel olabilme şartlarından birisinin kaybedilmesi veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. Maddesinde düzenlenen devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve hallerde bulunmuş olması durumlarında sözleşmeleri feshedilir.
(2) Taraflar sözleşmenin bitiminden bir ay önce ihbar etmek şartı ile sebep göstermeksizin sözleşmeyi fesih edebilirler. Aksi takdirde sözleşme süresi aynı şartlarla bir bütçe yılı uzatılmış sayılır.

maddeleri bulunmaktadır. Hem de ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi var. yukarıda diğer editörünüzün verdiği cevapla sizin cevabınızda bir çelişki mevcut. Hem yukarıda belirttiğim 1 ve 2 maddeleri hem de ücret ve mali haklar dışında 657 ye tabidir ifadesi bulunuyorsa istifa etmesi durumunda bekleme süresi var mıdır ? sonuçta sözleşmeli kadro ?


Sayın YÜKSEKPC,

Bir önceki mesajınızda "Ücret ve mali haklar dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi" olduğunuzu belirttiğiniz için, daha önceki mesajlara bakma gereği de duymadan sorunuza cevap vermiştim.
Ancak anladığım kadarıyla idari hizmet sözleşmesi ile çalıştığınızı belirttiğiniz kurumda "ücret ve mali haklar dışında 657 sayılı Kanuna tabi" statüde değilsiniz.
Örneğin kurumunuz bir KİT ise, burada sözleşmeli çalışıyorsanız "ücret ve mali haklar dışında 657 sayılı Kanuna tabi" olanlardan değilsinizdir. Veya pekçok sözleşmeli personelin söz konusu statüde olmadığı gibi.
Öte yandan, forum sayfasında sorulan sorulara ziyaretçilerimiz tarafından çeşitli yorumlar getirlmesi ve kendi düşüncelerine göre cevaplandırılması da mümkün olabilmektedir.
Statünüz konusunda net bilgi vermeniz durumunda, sorunuza ilişkin daha sağlıklı cevap verebilirim. Kurumunuzu forumda paylaşmak istemezseniz özel mesaj bölümünden de iletebilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Son Düzenleme: 1 yıl 3 ay önce yazan papatya.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.371 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.