logo yeni

× Burada naklen ya da açıktan atanma, özür durumuna bağlı ya da zorunlu yer değiştirme ve becayiş işlemleri ile ilgili paylaşımda bulunabilirsiniz.

İl Sağlık Müdürlüğünden Halk Sağlığı Müdürlüğüne Nakil

Daha
1 yıl 9 ay önce #10551 yazan tekgöz
Merhaba.
2010 yılında ömss ile meb e memur olarak atandım.2014 ekpss sonucuna göre kendi branşımda istatistikçi olarak XXX ilinin il sağlık müdürlüğüne atanarak 2014 aralık ayında göreve başladım. Bir bucuk ay gibi bir müddet sonra kendi memleketim olan YYY ilinin il sağlık müdürlüğüne eğer burada boş kadro olmaması durumunda(boş istatistikçi kadrosu yok) aynı ilin halk sağlığı mudurluge çerçeve yonetmelıgın ek 3 uncu maddesı kapsamında engellilik durumundan tayın ıstedım. ancak bakanlık bana ıl saglık ıle halk saglıgın farklı kurum oldugunu kurumlar arası nakıl oldugunu soyledı bu talebın. ancak 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesine dayanılarak hazırlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte memurların çalıştığı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atamasına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmekte olup ek 3 uncu maddeye ıstınaden yapılan atamalarda kurum ıcı atamalar kapsamında olmaktadır. ayrıca saglık bakanlıgı teskılat yapısı ıncelendıgınde tanımlar baslıklı maddede KURUM:merkez teskılatı taşra teskılatı ve baglı kuruluslardan olusur yazmaktadır. bayrıca saglık personelı ıl saglıktan halk saglıgı secerken tayın donemınde kurum ıcı naklen atama kurasına basvurmaktadır.ayrıca kurumlar arası naklen atama kurasına hıcbır saglık bakanlıgı personelı basvuramamaktadır buda demektır kı kurum ıcı tayın sayılması sebebıyle oldugundandır. butun bunları yan yana koydugumda benım anladıgım teknık hızmetler sınıfında calısan bır ıstatıstıkcı 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesine dayanılarak hazırlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelige tabi olup engellılık durumu atamasıda kurum ıcı atmayı kapsadıgından ayrıca il saglık halk saglık genel sekreterlık vs. bunlarda aynı kurum olarak degerlendırılmesı gerektıgınden il saglıktan halk saglıga gecıs kurum ıcı atama olarak degerlendırılmeıs gerekmektedır. cevaplarınızı beklıyorum.hayırlı gunler..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 9 ay önce #10553 yazan metinc
Anlamsız bir yorum bence. Çünkü sağlık personeli söz konusu olduğunda Sağlık Bakanlığının atama ve nakil işlerini düzenleyen yönetmeliğin adı "SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ" dir. Yani sağlık personeli için bakanlık ve bağlı kuruluşları tek kurum olarak algılanarak yerdeğiştirme atamaları yapılmaktadır. İdari personele gelincemi ayrı kurum olmaya başlıyorlar...

Daha
1 yıl 9 ay önce #10554 yazan tekgöz
SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ nde bu yonetmelık saglık hızmetlerı ve yardımcı saglık hızmetlerını kapsar yazıyor. aynen dedıgınız gıbı onlara gelınce kurum ıcı ıdarı personele gelınce kurumlararası. zaten mantık olarak memurlar ek özel bı yasası yoksa 657 ye tabı çerçeve yonetmelıge gorede her bakanlık kendı atama yonetmelıgıı cıkarıyor. dolayısıyla bızım ıcın ozel yonetmelık cıkarmadıgından bız cerceve yonetmelıge tabıyız çerçeve yonetmelık ıse 657 nın 72 maddesıne yanı kurum ıcı atamalrı duzenleyen maddeye ıstınaden cıkartılmış. yanı benım engellılık durumumdan ıl saglık halk saglık vs bunlar hep kurum ıcı oldugundan bunlara gecebılmem gereklı dıye anlgılıyorum ben. sankı ben ıcıslerı bakanlıgına mı tayın ıstıyorum da kurumalr arası olsun

Daha
1 yıl 9 ay önce #10555 yazan indiana
Normalde bir bakanlık ile bağlı kuruluşu farklı kurumlardır. Örneğin dsi orman bakanlığının bağlı kuruluşurdur ve personelin birinden diğerine geçmesi kurumlararası nakildir. Ancak burada sağlık personeli ihtiyacını rahat karşılayabilmek için hepsine ortak yönetmelik çıkarılmıştır. İdari personele yönelik böyle bir düzenleme olmadığı için yorum normaldir.

Daha
1 yıl 9 ay önce #10556 yazan tekgöz

indiana yazan: Normalde bir bakanlık ile bağlı kuruluşu farklı kurumlardır. Örneğin dsi orman bakanlığının bağlı kuruluşurdur ve personelin birinden diğerine geçmesi kurumlararası nakildir. Ancak burada sağlık personeli ihtiyacını rahat karşılayabilmek için hepsine ortak yönetmelik çıkarılmıştır. İdari personele yönelik böyle bir düzenleme olmadığı için yorum normaldir.

sağlık bakanlıgı ile baglı kurulusu arasındakı ilişkinin kurumlararası nakil olduguna ilişkin resmi bırsey var mı elınızde? ornek verıyorum eger o sekıdleyse o zaman neden saglık bakanlıgı kurumlar arası naklen atama kurasına hangı unvanda olursa olsun hıc bır saglık bakanlıgı personelı basvuramıyor. kurumlar arası nakıl kurası klavuzunda acıkca yazıyor ""Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında görev yapan personeller
bu kuraya müracaat edemeyeceklerdir."" şeklinde. bunun sebebı saglık bakanlıgı ve baglı kuruluslarının kurum ıcı atama yoluyla personel transferı yapması degılde nedır o zaman

Daha
1 yıl 9 ay önce #10557 yazan metinc
Sağlık Bakanlığının sağlık personelinde olduğu gibi idari personel içinde ortal bir atama ve yer değiştirme yönetmeliği çıkarması gerekir. Sanırım bu şekilde gelen talepleri reddetmek en kolaylarına gelen iş oluyor.

Daha
1 yıl 9 ay önce #10558 yazan tekgöz

metinc yazan: Sağlık Bakanlığının sağlık personelinde olduğu gibi idari personel içinde ortal bir atama ve yer değiştirme yönetmeliği çıkarması gerekir. Sanırım bu şekilde gelen talepleri reddetmek en kolaylarına gelen iş oluyor.

yakında yönerge çıkacak dedıler halk saglıgı ıl saglık genel sekreterlık arasındakı gecısler ıcın ama bellı olmaz 1.5 senedır hala cıkacak dedıler. www.kaysis.gov.tr den teskılat yapıalrına baktım saglık bakanlıgının tüzel kişiliği var ama halk saglıgının tuzel kısılıgı yok baglı kurulus ve baskanlık seklınde yapılanması. ıkı kurumun bırbırınden farklı kurum olması yanı kurumlar arası nakılın soz konusu olması ıcın ıkı farklı tüzel kısılıge sahıp kurum olması gerekmıyor mu?

Daha
1 yıl 9 ay önce #10563 yazan metinc

tekgöz yazan:

metinc yazan: Sağlık Bakanlığının sağlık personelinde olduğu gibi idari personel içinde ortal bir atama ve yer değiştirme yönetmeliği çıkarması gerekir. Sanırım bu şekilde gelen talepleri reddetmek en kolaylarına gelen iş oluyor.

yakında yönerge çıkacak dedıler halk saglıgı ıl saglık genel sekreterlık arasındakı gecısler ıcın ama bellı olmaz 1.5 senedır hala cıkacak dedıler. www.kaysis.gov.tr den teskılat yapıalrına baktım saglık bakanlıgının tüzel kişiliği var ama halk saglıgının tuzel kısılıgı yok baglı kurulus ve baskanlık seklınde yapılanması. ıkı kurumun bırbırınden farklı kurum olması yanı kurumlar arası nakılın soz konusu olması ıcın ıkı farklı tüzel kısılıge sahıp kurum olması gerekmıyor mu?

Kamu tüzel kişiliği tamamen farklı bir olaydır. Bir kurumun diğer kurumdan ayrı olmasının tüzel kişilikle bağlantısı yoktur. Örneğin Bakanlıkların ayrı tüzel kişiliği yoktur. Bu kurumlar devlet tüzel kişiliği içinde görünürler ama her bakanlık ayrı bir kurumdur.

Daha
1 yıl 9 ay önce #10565 yazan tekgöz

metinc yazan:

tekgöz yazan:

Kamu tüzel kişiliği tamamen farklı bir olaydır. Bir kurumun diğer kurumdan ayrı olmasının tüzel kişilikle bağlantısı yoktur. Örneğin Bakanlıkların ayrı tüzel kişiliği yoktur. Bu kurumlar devlet tüzel kişiliği içinde görünürler ama her bakanlık ayrı bir kurumdur.

üstat aslında çok kolay bı mesele ama cevaplanamıyor bır turlu bakanlık tarafından da. il sağlıktaki bir memur halk sağlıka atanabılır mı bu kadar basıt bırsey aslında

Sayfa oluşturma zamanı: 0.479 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.