logo yeni

YÖK KARARI İLGİNÇ = YANİ NE ANLATMAK İSTİYOR?

Daha
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #1067 yazan QIRIX
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ HATALI TERCİH YAPTIM DİYE ÜZÜLMEYECEK

Kategori: mansethaber
Cumartesi, 21 Eylül 2013 08:41 tarihinde yayınlandı.

Sosyal Paylaşım butonu

kpss14Üniversiteye kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istedikleri üniversitedeki bölümün aynı yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olan öğrencilerin yatay geçiş başvuruları, ilgili yıl için söz konusu programının öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla kabul edilmesini öngören düzenleme yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe konulan “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans Ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile üniversite öğrencilerinin girmiş oldukları bölümleri değiştirmelerine kolaylık getirilmiş oldu.

Düzenlemeye göre;

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş kolaylaştı

-Öğrenci, üniversiteye kayıt yaptırdığı yılda, almış olduğu merkezi yerleştirme puanına eşit ya da daha düşük olan programlara yatay geçiş yapabilecek.

-Geçişler hazırlık sınıfında da yapılabilecek.

-Başvurular, her öğretim döneminde eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde yapılacak.

-Yatay geçiş yapılacak programa ilişkin olarak, içinde bulunulan öğrenim yıl için ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla yatay geçişler kabul edilecek.

-Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilecek.

Karışıklık yaşanan ülkelerdeki öğrenciler yatay geçişle kabul edilecek

Şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapabilecekler.

Yürürlükten kaldırılan hüküm

Yapılan düzenlemeye paralel olarak, Yönetmelikte yatay geçişe ilişkin yer alan “Bu şekilde başvuran adayların başvuruları sadece ikinci fıkraya göre başvuran adayların yerleştirmesi bittikten sonra boş kalan kontenjan olması halinde değerlendirilir.” cümlesi yürürlükten kaldırıldı.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/4/2010 tarihli ve 27561 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıda ek maddeler eklenmiştir.

“Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

EK MADDE 1 – (1) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapabilir ve bu durumdaki adayların başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek ilgili yıl için söz konusu diploma programının ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla yatay geçişleri kabul edilir. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

Özel durumlarda yatay geçiş

EK MADDE 2 – (1) Şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapabilirler. Bu konuya ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

BU YAZI BUGÜN MEMURUNYERİ.COM'UN MANŞETTİNDE YER ALMAKTADIR. ŞİMDİ BENİM ASIL SORMAK İSTEDİĞİM SORU ŞU:

BEN LYS İLE 2011 YILINDA ERZURUMDA BULUNAN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö) BÖLÜMÜNÜ KAZANDIM. GİDİP KAYDIMI YAPTIM. AMA AİLEVİ NEDENLERDEN VE MADDİ İMKANSIZLARDAN DOLAYI GİDİP HAZIRLIK SINIFINI DAHİ OKUYAMADIM. KAYDIM VE ÖĞRENCİLİĞİM HALEN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNDE SÜRMEKTE.

ŞİMDİ BU YENİ ÇIKAN YÖK YÖNETMELİĞİNE GÖRE BENİM İKAMET ETTİĞİM İL OLAN KONYADA BULUNAN SELÇUK ÜNİVERSİTESİNE GİDİP BAŞVURDA BULUNSAM YİNE LYS İLE YERLEŞMİŞ OLDUĞUM PUANIMLA ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ DEĞİLDE FRANSIZCA ÖĞRETMENLİĞİ,YUNACA BÖLÜMÜ.V.S BÖLÜMÜNE YATAY GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM YANİ?

YANİ İLLA ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNDE ALMANCA OKUYORUM DİYE SELÇUK ÜNİVERSİTESİNDE DE YİNE EĞİTM FAKÜLTESİ Mİ OLMAK ZORUNDA. FEN EDEBİYET OLSA OLMAZ MI VEYA İLLA ALMANCA MI OLMASI LAZIM FRANSIZCA OLSA OLMAZ MI? ZİRA YERLEŞTİĞİM YILDAKİ ALDIĞIM PUAN İLE YERLEŞTİĞİ ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİNİN PUANI SELÇUK ÜNİVERSİTESİNDEKİ ALMANCA YERLEŞME PUANINDAN DÜŞÜK. DOLAYISYLA SELÇUK ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİNİN TABAN PUANININI SAĞLAYAMIYORUM. BAŞKA BÖLÜME BAŞVURSAM OLURMU. ÇÜNKÜ BAŞKA BÖLÜM TABAN PUANININI RAHATLIKLA TUTTURUYORUM.

HERKESE YARDIMLARINDAN DOLAYI TEŞŞKÜRLER.

“Hayat iki bölümdür : Geçmiş bir Rüyadır ; Gelecek bir Dilektir.” (Arap Atasözü)

"Yükün Dürüstlükse,Gücün Düşer Belki Ama "Başın Düşmez" (Kızılderili Atasözü)
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce yazan QIRIX. Sebep: KELİME DÜŞÜKLÜĞÜ

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
3 yıl 2 ay önce #1116 yazan NEDVED
sorun da ilginç hakketen... :(

(Ey Muhammed!) Biz senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik; ve şimdi sen ölürsün de onlar baki mi kalır? (Enbiya-34)

Biz, her insanın kaderini kendi boynuna(Kişisel Seçimine) bağlamışızdır.Diriliş günü, kendisi için bir kayıt çıkarıp yayımlarız. (İsra-13)

Daha
3 yıl 2 ay önce #1132 yazan nilüfer
Yönetmeliğe eklenen ek madde ile yatay geçiş düzenlenmiştir. Başka bir üniversiteye yatay geçiş, ancak o üniversitedeki aynı programa olabilecektir. Örneğin, 3 yıl hukuk okuyan bir öğrencinin, yatay geçişle tıp fakültesinin 4. sınıfına geçmesi mümkün değildir.

Bu nedenle, halen kaydınız devam ediyorsa, kaydınızı yaptığınız yıldaki merkezi yerleştirme puanınızın, geçmek istediğiniz üniversitenin ilgili programının o yıldaki taban puanına eşit veya daha yüksek ise, ilgili bölümlere yatay geçiş için müracaat edebileceğinizi, ancak almanca bölümüne yerleşmiş iken fransızca bölümüne yatay geçiş yapamayacağınızı düşünmekteyim.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.334 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.