logo yeni

maaş

Daha
7 ay 4 gün önce #13708 yazan aystolg
merhaba,
ben mart 2016 bir üst kurula atandım.Ama maaş konusunda 666 sayılı yasa ile kurum içinde bizle aynı işi yapanlardan düşük maaş alıyoruz.Bunun için mahkemeler açılıyormuş.Kazanır mıyız davaları fikrinizi almak istiyorum..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
7 ay 4 gün önce #13709 yazan metinc
666 ile 375 sayılı KHK de yapılan değişiklik ile eşit işe eşit ücret kapsamında bu uygulama yapılıyor. Dolayısıyla kanun hükmünde kararnamede yer alan hüküm uygulandığı için dava açmak sonuç vermez. Ancak ilgili yasa hükmünün Anayasaya aykırılığı mahkeme aşamasında gündeme gelir ve dosya Anayasa Mahkemesine iletilirse bir sonuç alınabilir. Fakat Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonrasında konu yeniden düzenlendiği için ondanda sonuç çıkmıyor.

Daha
7 ay 3 gün önce #13712 yazan nazli

aystolg yazan: merhaba,
ben mart 2016 bir üst kurula atandım.Ama maaş konusunda 666 sayılı yasa ile kurum içinde bizle aynı işi yapanlardan düşük maaş alıyoruz.Bunun için mahkemeler açılıyormuş.Kazanır mıyız davaları fikrinizi almak istiyorum..

Üst kurullara 15/1/2012 sonrası görev alanların maaşının, daha önce o görevlerde bulunanlardan düşük olması uygulmsına karşı çeşitli davalar açılmaktadır. Bunlardan bazıları Anaysa Mahkemesine de taşınmıştır.

Bugün Anayasa Mahkemesi gündeminde üst kurulların (Kurul başkanı, kurul üyesi, başkan yardımcısı, murakıp ve uzman hariç) personelinin söz konusu düşük ücret belirleme düzenlemesinin iptaline ilişkin bir talebe dair ilk inceleme yapıldı. Esasa geçilmesine karar verilmesi durumunda, önümüzdeki günlerde esas incelemesi neticesinde durum netlik kazanacaktır.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.331 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.